Вероятността за оцеляване при катастрофа на пътя в България е най-малка в целия ЕС, съобщава вестник "Дерниер йор", като се позовава на данни от изследване на белгийското застрахователно дружество "Туринг". Компанията е изготвила своята класация на основата на данни, предоставени наскоро от Европейската комисия за последните 12 г., предаде БТА.
Нашата страна е наречена "слабия ученик" в Общността при резултатите за смъртността при пътните злополуки със средно 118 загинали на 1000 катастрофи. На второ място е Полша със 100 жертви при 1000 катастрофи.
Според данните най-безопасни са пътищата във Великобритания, където загиват 12 души при 1000 катастрофи, следват Германия - 13 жертви, Швеция и Австрия - 16, Италия - 19.
Най-голяма е вероятността човек да пострада при катастрофа в Кипър и в Словакия. От компанията отчитат, че страните в ЕС са положили усилия за чувствително намаляване на броя на катастрофите, пострадалите и загиналите на пътя от 2000 г. насам.
Най-добри са резултатите в Холандия, където за последните 12 години намалението по тези показатели е близо 75 процента - от 35 313 на 10 778 катастрофи годишно. В Белгия за същия период се отчита намаление от 20 на сто.
"Туринг" отбелязва, че все по-често западноевропейци решават да почиват в Източна Европа и цитираните данни открояват необходимостта от повишено внимание на пътя.
Повече от 30 души загинаха при пътни катастрофи от началото на април, коментира междувременно пред „Фокус” Алекси Кесяков - председател на Държавната комисия по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ. Той уточни, че над 300 души са тежко ранени и допълни, че загубата на управление продължава да е сред основните причини за пътнотранспортни произшествия.
Кесяков добави, че продължават да загиват пешеходци в населените места и коментира, че е необяснимо защо там се шофира с висока скорост и с понижено внимание.
"В населените места водачите трябва да са готови по всяко време на пътя да се появи пешеходец", изтъкна Кесяков.
"Превишаването на скоростта и шофирането след употреба на алкохол са два от основните фактори, върху които трябва да се фокусираме в борбата по безопасността на движението", заяви в същото време Койчо Русев, председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспортна камара.
По думите му тези нарушения са проява на изключителна безотговорност. „Всеизвестно е, че всички пътни знаци, в това число и хоризонталната маркировка, вертикалната сигнализация не се поставят безразборно или случайно. Тяхното място се определя след наблюдение, обследване, така че всеки знак показва, че в този участък от пътя има определена опасност”, добави той.
Преди два дни пострадали при катастрофи поискаха да се върне практиката линейки да бъдат разполагани на местата с най-много инциденти.