Първи глоби за забранено пушене

Още в първите часове на първи юни инспектори на софийската регионална здравна инспекция, подкрепени от полиция, започнаха да проверяват нощни заведения за спазване на законовата забрана за пушене на закрити обществени места в сила от 1 юни, съобщи БНР. Инспектори съставили акт за първо нарушение на собственик на заведение в Студентски град. Те се натъкнали на надпис на вратата, че в заведението се пуши.
Здравните инспектори Дора Антова и Пепа Василева констатираха, че е налице нарушение: "В залата за консумация се пушеше от клиенти, имаше пепелници, които не бяха прибрани, нямаше в тях фасове, но дефакто се пушеше, за което е съставен акт за нарушение на управителя на заведението".

Докато проверяващите и придружаващите ги полицаи чакаха пред друг нощен клуб управителят да бъде уведомен и да бъдат пуснати вътре за проверка, сервитьорките сръчно прибираха пепелниците, предаде репортер на БНР. В заведението имало частно парти и затова журналистите не бяха желани. Клиент излезе навън и разказа: "Не че щях да се скрия. Аз ви видях отвън. Това че са дошли полицаи добре, ще ме глобят, ще платя един път или два пъти и след това е безсмислено да ходя по заведения".

Вътре в заведението пред проверяващите друг клиент вадеше хартийки и сгъваше цигари от чай. "Той реши, че може да направи демонстрация, да увие в хартия от този въпросен чай, за да ми демонстрира как може да си запази чайовата цигара", коментира инспектор.
Тепърва ще започнат тарикатлъците, смятат проверяващите.

Регионалната здравна инспекция в София ще продължи проверките. Те вече започнаха и в цялата страна, за това са ангажирани близо 650 инспектори.

Д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, припомни пред "Фокус", че здравните инспектори имат право да поискат личните документи на нарушителите на забраната, но нямат право да ги принудят да ги дадат, такива функции има само полицията. Той посочи, че инспекторите ще бъдат особено активни през следващите два-три месеца, особено вечер в петък, събота и неделя, когато заведенията са най-посещаеми.

Забраната за пушене включва и пушенето на закрити работни места. По изключение ще може да се пуши само в обособени самостоятелни помещения на летищата, ако летищните власти решат да изградят такива.


Тютюнопушенето е забранено и на няколко вида открити обществени места. Това са прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата за предоставяне на социални услуги за деца; площадките за игра; места, където са организирани мероприятия за деца и ученици; спортните обекти, летните кина и театри – по време на спортни и културни прояви.

Промените целят намаляване на броя както на пушачите, така и на пасивните пушачи, които са принудени поглъщат дима на цигарите и увреждат здравето си, коментира за БТА д-р Димитър Димитров, директор на дирекция
"Обществено здраве" към Министерството на здравеопазването. Той отбеляза, че не всяка проверка на здравните инспектори ще се извършва заедно с представители на полицията, а само там, където има трудности, за да се демонстрира решителност за спазването на законовите промени.
Дори и цяла армия от контролни органи да имаме, пак няма да са достатъчни,
ако липсва общественото разбиране, че законът трябва да се спазва, каза експертът.

Сигнали за нарушения могат да се подават на телефон 0700 20 009 от цялата страна на цената на един градски разговор.

Глобите
Физическите лица ще бъдат глобявани при първо нарушение от 300 до 500 лв., а при второ – от 500 до 1000 лв. Собствениците на заведения ще бъдат санкционирани с два вида глоби - едноличните търговци ще заплащат от 1000 до 1500 лева, за първо нарушение, а за второ - от 1500 до 3000 лева. За фирмите санкцията при първо нарушение е от 3000 до 5000 лева, а за повторно - от 5000 до 10 000 лева.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от България

Последни новини