Експертите от РИОСВ-Благоевград откриха уникалния вид гъба - Зевс Олимпийски - в Славянка и Пирин.
Определянето на вида е потвърдено от учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
„Видът е открит за науката през 1986-а в Северна Гърция. Намирането на една толкова специфична гъба така късно в годините е индикация за това колко малко се знае все още за тези представители на живия свят. Включително в Европа, която е далеч по-добре изучена от всяка друга част на света” – казва главен асистент Борис Асьов от ИБЕИ към БАН.
Името на миниатюрната, ярко обагрена в жълто-оранжево дървесна гъба се превежда на български като Зевс Олимпийски, върховният бог в древногръцката митология. Причината да бъде наречена така е обстоятелството, че видът е открит от изследователите в планината Олимп. За изминалите 27 години той остава известен единствено от един много малък район на тази планина, където расте само по мъртви клонки на черна мура. Всички опити да бъде намерен и в съседни планини и страни, където се среща този рядък вид бор, до момента оставаха безрезултатни.
Заради ограничения район, който обитава, и заради изключителната рядкост на гъбата, Международният съюз за защита на природата я определи като „Критично застрашена".