Хъркане, потене, кражби на завивки... не е никак изненадващо, че една на всеки 4 двойки предпочита да спят в различни стаи.
Ново проучване обаче доказва, че може да има доста плюсове в чисто здравословен план, ако поделяме леглото си с любимия човек. Учените дори предполагат, че споделените завивки може да са в основата на факта, че двойките с такива близки взаимоотношения живеят по-дълго и са по-здрави.
Изследователите от университета в Питсбърг твърдят, че спането до някого помага за намаляването на хормона кортизол, може би защото създава чувство за сигурност и безопасност, предаде Дейли Мейл.
Продължителните периоди с увеличено ниво на кортизол са свързани с повишаването нивата на цитокини – протеини, замесени във възпалителните процеси, които могат да ни „докарат” сърдечни болести, също депресия и автоимунни заболявания.
Спането до любимия човек ни предпазва здравословно, тъй като занижава нивата на тези протеини.
„Сънят е изключително важен за здравословното състояние и знаем, че е свързан със сърдечни заболявания и с доброто психическо състояние”, споделя главният изследовател Уенди Троксел, професор по психиатрия и психология в университета.
„Щастливо женените двойки живеят по-дълго и са по-здрави от неженените и нещастните семейства”, продължава професор Троксел.
Споделеният сън с половинката вдига и нивата на „любовния хормон” окситоцин, благодарение на който се чувстваме свързани с партньора си.
Този хормон обикновено се освобождава от тялото по време на секс, но д-р Дейвид Хамилтон, учен, който е изследвал подробно връзката между окситоцина и здравословното състояние на хората и е написал книга по въпроса, твърди, че този вълшебен хормон може да бъде произведен и по време на гушкане и разговори в леглото.
„Ако спите заедно, ще увеличите нивата на окситоцин и ще си осигурите една здрава и щастлива връзка”, сподели още ученият.