ДПС иска агитация на турски. Преглед на националния печат

Петъчните вестници продължават да следят ставащото около Закона за горите.

В. „24 часа" съобщава, че има споразумения по най-важните текстове от Закона за горите:
„В последните дни има активен диалог с всички заинтересовани страни от промените в Закона за горите и по най-важните текстове има постигнати общи споразумения." Това каза председателят на Комисията по земеделие и гори в парламента Десислава Танева. Тя не скри, че е била изненадана от "изострения дебат" по текстовете в него.
Танева посочи, че до приемането на законопроекта са били направени много корекции и всички те са били в полза и интерес на обществото. Тя не очаквала, че споровете след неговото приемане ще стигнат до улични протести. Председателят на Комисията ясно заяви, че оттук нататък при приемането на подобни текстове ще се търси широк дебат.
"Това, за което се разбрахме е, че след 10 дни ще качим на сайта на земеделското министерство и стенограмата, и законопроекта, предложенията на неправителствените организации и докъде сме стигнали по този дебат. Ще дадем 10-дневен срок, в който ще качваме на сайта всички предложения за промени в законопроекта. На 3 юли сме планирали да направим една кръгла маса с всички заинтересовани страни, разбира се, представителни организации и от там насетне при, надявам се, постигнат консенсус да продължим с приемането на законопроекта", каза Десислава Танева."

„Парламентарната Комисия по земеделието и горите предлага на Народното събрание да се съобрази с ветото на президента върху промените в Закона за горите. На заседанието на комисията всички 11 депутати гласуваха „въздържал се". Опозицията бойкотира гласуването по решението на комисията и напусна залата.
Председателят на комисията Десислава Танева нарече това действие „саботаж". „Във връзка със създалата се ситуация, политическата опозиция търси дивиденти. Нормално, въпрос на политически манталитет", коментира Танева.
Комисията по земеделието и горите прие решение, с което излиза със становище да предложи на Народното събрание да не приеме повторно ЗИД на Закона за горите, гласуван на 13 юни 2012 г. и върнат от президента с указ, и го връща за повторно гласуване, каза Танева. Уважихме ветото на президента, допълни тя.
Във вторник Законът ще бъде гледан на извънредно заседание на парламента." - пише „Стандарт".

В. „Дневник" също отделя място на темата:
"Парламентарната комисия по земеделие подкрепи президентското вето върху Закона за горите с 11 гласа "въздържал се" и нито един "за" или "против".
Гласуването бе предшествано от безпредметна дискусия, която вбеси както ГЕРБ и опозицията, така и природозащитниците заради неяснотата какво всъщност се гласува - дали подкрепа за самия закон или за президентския указ.
Емил Димитров от ГЕРБ, който е сред най-отявлените привърженици на законопроекта обяви, че ще гласува "въздържал се", но уточни, че не е съгласен с мотива на президента Росен Плевнелиев за ветото, че законът е в противоречие с конституцията.
В отговор Спас Панчев от левицата каза, че противоконституционен бил текст, който позволява земеделски земи да се отреждат без промяна на предназначението за неземеделски нужди, защото според конституцията земеделските земи се използват за земеделие.
Зам.-председателят на Изпълнителната агенция по горите Красимир Каменов за пореден път заяви, че най-спорната поправка, станала известна като "Витоша ски" не спестявала пари на ски инвеститорите. Текстът, който бе поискан персонално от фирма "Витоша ски", с ултиматум, че без него няма да пусне лифтовете над София, предвижда ски писти и лифтовете да се строят в гора, без тя да се изключва от горския фонд, с отстъпено право на строеж. Каменов даде пример с Боровец, където по думите му изключването на 1 декар от горския фонд струва 25 000 лева, а 30-годишно право на строеж - 75 000 лв..."

„Депутатите на ГЕРБ в земеделската комисия не се съобразиха с волята на премиера да се разграничат от Закона за горите и повториха скандалното си поведение от гласуването на ветото за съдебната власт. Всичките им 10 представители в комисията се въздържаха заедно с Венцислав Върбанов, а никой не беше за или против...
Гласуването в комисия е без значение, тъй като ветото задължително се обсъжда в пленарната зала. "Атака" обяви, че там ще го подкрепи. Очаква се гласуването да е във вторник на извънредно заседание на парламента.
Управляващите обаче засега не отстъпват много от началната си позиция. Това става ясно от текст с предложение на депутатите, публикуван от Тома Белев в интернет. Строителството в горски територии на "ски писти, стълбове за лифтове и влекове, открити обекти и съоръжения за спортни нужди, включващи и необходимите леки второстепенни постройки", ще става след учредяване на право на строеж за срок от 30 години, а терените няма да се вадят от горския фонд. Премахнати са само строежите на културни и религиозни съоръжения, които явно не засягат в голяма степен инвеститорите..." - информира в. „Сега".

В. „Труд" съобщава в свия публикация, че според доклад на ЮНЕСКО изграждането на нови ски писти може ад доведе до изключването на Пирин от списъка на световното наследство:
Според доклада за Пирин на Центъра по световно наследство към ЮНЕСКО в парка трябва да се наблегне на целогодишния туризъм и устойчивото развитие на населените места в подножието на планината.
Изграждането на нови ски зони в границите на Национален парк "Пирин" създава риск от изключването му от списъка с обекти на световното наследство на ЮНЕСКО...
Целта на доклада беше да оцени ефекта от подмяната на съоръжения в т. нар. буферна зона, в която е ски зоната над Банско, и да даде предложение дали паркът да влезе в списъка на застрашеното световно наследство. Според експертите подмяната на два от лифтовете, макар и несъобразена с устройствените планове, няма негативен ефект и не се налага промяна на статута на обекта.
В доклада обаче се препоръчва на Комитета по световно наследство на ЮНЕСКО да заяви твърда позиция срещу нови ски зони като проектите за писти край Добринище и Разлог. Тя трябва да бъде гласувана по време на 36-ата сесия на комитета, която започва на 24 юни. Въпросът за развитието на пистите над Банско трябвало да се остави на българските власти. В доклада се казва още, че модернизиране на зоната трябва да става, без да се увеличава сегашната  площ.
Експертите от световната организация искат заключенията им да се зачетат при разработването на новия план за управление на Пирин, който трябва да влезе в сила от 2014 г...
"Докладът не е толкова негативен, тъй като дава възможност за развитие на ски зоната над Банско. Дори и в сегашните граници там има възможност за още един кабинков лифт и 1 - 2 писти", коментира пред "Труд" кметът на Банско Георги Икономов. Според него най-важното в документа е констатацията, че развитието на ски зоната не е увредило природата.
В документа е записано, че районът под връх Вихрен е значително повлиян от човешкото въздействие. За това решението за изключването на ски зоната от територията в списъка на ЮНЕСКО и определянето  за буферна е било правилно. То обаче не трябва да се използва като прецедент за допълнителна промяна на границите на парка..."

Сред най-отразяваните теми в петъчния печат е искането на ДПС изборната агитация да може да се води и на турски език.

„На предизборни събрания и митинги да могат да се ползват и други езици освен официалния за страната български, предлагат от ДПС. Идеята е това да става при необходимост и само ако има осигурен превод.
От партията на Ахмед Доган предлагат промени в Изборния кодекс, с които да се регламентира този вариант на агитация. Така на практика ще се даде законово право на кандидатите от ДПС да говорят на турски език на митингите в смесените райони.
Зам.-председателят на партията Лютви Местан обясни идеята с осигуряването на възможност за информиран избор на англичаните, който живеят в дадено българско село и трябва да гласуват за евродепутати. Той даде пример и с хората над 80 г. като майка му, които навремето нямали възможност да научат български език..." - пише „Труд".

„Той обоснова предложението си с ясната препоръка в доклада на наблюдателите от ОССЕ - „възможност на предизборни срещи, събрания и митинги, при необходимост и ако се осигури превод, да може да се използват и други езици, освен българския".
„Имаме съвършено конкретно предложение, с което целим - да отпадне ограничението кампанията да се води само на български език", каза Местан и подчерта, че в основния закон няма изрично ограничение за това.
„Прекалено манипулативно се чете основният закон. Тук имаме ясен текст, че официалният език в България е българският, но, наред с този текст в член 36 от Конституцията се казва, че гражданите, за които българският език не е майчин, наред със задължението да изучават български език, те да могат изучават и ползват своя език. Обърнете внимание на думата „ползват" - никъде не се казва - къде може да се реализира това право - дали само в неофициална среда, или в официална среда. В същия текст се казва, че случаи, в които се ползва само официалният език, се уреждат в закона", заяви той.
В Изборния кодекс има ограничение кампанията да се води единствено на официалния език. Това ограничение не е конституционно, а наложено чрез закон, може да падне чрез промяна в закона и точно това предлагаме", каза още Местан.
„Подходът ни е изключително прецизен, балансиран, и в никакъв случай не в противоречие с Конституцията, че официалният език в България е българският", аргументира се той.
"Претенциите и апетитът на ДПС нямат край. Те уж демонстрират, че са в опозиция, а се опитват да се държат като управляващи и имат своето основание явно, с оглед на отношенията им с ГЕРБ", заяви в парламента зам.-председателят на ПГ на „Атака" Павел Шопов..." - информира в. „24 часа".

„ДПС поиска да падне забраната за агитация на чужд език по време на предизборни срещи и митинги. Депутатите на Ахмед Доган внесоха поправка в Изборния кодекс, с която да се махне ограничението предизборните речи да се водят само на български език. От партията предлагат в измененията да се запише, че агитацията на чужд език може да става само при необходимост и при осигурен превод.
Зам.-шефът на движението Лютви Местан обясни приложението на промяната с кампания за евроизборите. Той попита престъпление ли ще е, ако техният евродепутат - Филиз Хюсменова агитира на английски в село, пълно с преселили се англичани. Той допълни, че при всички положения обаче в такива случаи ще трябва да бъде осигурен преводач. „Безумие е онова, което щеше да ни се случи с г-н Доган след една предизборна среща в Опака, само защото сме казали по някоя и друга дума на майчин език" каза още Местан. И веднага допълни, че ставало дума за поговорки и народни мъдрости, заради които местната ОИК е образува преписка срещу тях за налагането на глоба от 5000 лв.
Депутатът припомни, че в България има възрастни българи, които не по своя вина не знаят български език. За пример Местан даде майка си, която не е имала възможност да се възползва от училищното образование през 40-те години на миналия век..." - пише по темата в. „Стандарт".

В. „Дневник" също помества публикация по темата:
"При необходимост и при осигуряване на превод, предизборната агитация да може да се води не само на официалния за страната български език, но и на съответния майчин език на избирателите. Такава промяна в Изборния кодекс внасят от ДПС, съобщи зам.-председателят на формацията Лютви Местан.
Местан припомни, че подобна препоръка се дава и в доклада на наблюдателите от ОССЕ, били в България на последните местни и президентски избори...
По думите му тази промяна се налагала сега, а не била необходима в предишни години, тъй като с приетия преди последната кампания Изборен кодекс изрично се записало, че агитацията трябва да е на български. Така всеки кандидат или политик, който се отклонял от разпоредбата, можел да бъде подвеждан под отговорност. 
И до момента представителите на ДПС често говорят с избирателите си на турски език по време на предизборни събрание и митинги. Те смятат, че законовата регламентация и изричното условие за превод ще даде повече правила.
Подходът ни е изключително прецизен, балансиран, и в никакъв случай не в противоречие с Конституцията, че официалният език в България е българският, заяви зам.-председателят на ДПС...
Освен това изменение, от ДПС внасят и текстове за публичност в работата на Централната избирателна комисия, на останалите изборни комисии и администрация. Идеята е на заседанията на ЦИК да могат да присъстват представители на политически партии, кандидати, застъпници, наблюдатели - български и чужди, журналисти - без ограничение. От партията искат още всички протоколи на ЦИК да бъдат качвани на сайта им, включително и за начина, по който гласуват членовете й.
Предлага се  също така заседанията на ЦИК да се предават онлайн..."

Темата присъства и на страниците на в. „Сега":
„Лютви Местан смята, че конституцията няма да бъде погазена, ако парламентът реши предизборната кампания да се води на майчин език. 
ДПС се възползва от препоръка в доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) след изборите за президент и местна власт миналата година и предложи промени в законодателството, които ще направят възможно предизборната агитация да се води и на друг език освен българския...
Местан напомни, че наблюдателите на ОССЕ са настояли за това в доклада си. Според него тази промяна се налага сега, тъй като в приетия Изборен кодекс изрично е записано, че агитацията трябва да е на български. А всеки кандидат или политик, който се отклонява от разпоредбата, може да бъде подвеждан под отговорност. 
Активистите на ДПС обаче никога не са се съобразявали с изискванията. Те непрекъснато говорят пред електората си на турски език по време на митинги и предизборни събрания, но досега никой не е бил санкциониран за това...
Поправките на ДПС не срещнаха разбиране у управляващите от ГЕРБ. Депутатите на мнозинството декларираха категорично, че няма да подкрепят измененията, когато те влязат в комисия. Красимир Ципов обвини колегите си от движението, че тълкуват превратно основния закон. Той не е съгласен, че официалният език трябва да се ползва само пред държавните органи. Според Ципов, ако се разреши ползването на турски в предизборната кампания, това ще създаде напрежение в смесените райони."

Темата България-Европа отново намира място във всекидневниците.

В. „Сега" съобщава, че български студенти ще могат да работят в страните от ЕС:
"Страните-членки на ЕС, трябва да позволят на студенти от България и Румъния да работят на трудовите им пазара. Това решиха съдиите в Европейския съд в Люксембург. Решението бе произнесено по иск, заведен от австрийски работодател, на когото регионално бюро на службата по труда и заетостта във Виена отказало през 2008 г. да даде разрешение да наеме на работа български гражданин, студент в Австрия. Младежът искал да работи като шофьор на камион на непълен работен ден - по 10 часа на седмица, срещу заплащане от 349 евро на месец. Българинът трябвало да разнася през нощта доставки. За поста нямало желаещи австрийци и затова работодателят поискал разрешително за работа за нашенеца. Социалната институция обаче отказала да издаде разрешително за работа на българина с мотива, че квотите за чужди работници в района на Виена са надвишени. Според властите определената за района на Виена квота от 66 000 чуждестранни работници била надхвърлена с повече от 17 000 души по това време.
Съдът в Люксембург отчита, че страните-членки на ЕС, имат право да налагат временно ограничения за румънските и българските работници, както е записано в предприсъединителните им договори. Според магистратите обаче достъпът до трудовия пазар на български студенти не следва да бъде ограничаван. Съдът дори констатира, че австрийското законодателство предоставя по-ограничителни условия на труд за българи, отколкото за граждани на трети държави."

В. „Дневник" информира за искане на ЕК България да  се откаже от някои митнически и данъчни облекчения, договорени със САЩ:
"Европейската комисия поиска официално от България да заличи някои разпоредби за митнически и данъчни облекчения, съдържащи се в двустранно споразумение със Съединените щати за техническа помощ, предаде пресслужбата на институцията.
Преди присъединяването си към Европейския съюз България сключва двустранно споразумение със Съединените щати, което предвижда освобождаване от мита и данъци на вноса на стоки, финансирани от САЩ, и на стоки и услуги, закупени на българския пазар със средства на програмата за техническа помощ.
Нито едно от освобождаванията, предвидени в законодателството на ЕС, не оправдава прилаганите от България съгласно двустранното споразумение данъчни и митнически облекчения. След присъединяването ѝ към ЕС България е трябвало да приведе в съответствие условията на въпросното споразумение или, ако това не е било възможно, да се оттегли от това споразумение.
Искането на Европейската комисия е под формата на мотивирано становище и представлява втори етап от производството за установяване на неизпълнение на задължения. Ако в рамките на два месеца не бъдат въведени съответните изменения, еврокомисията може да сезира Съда на ЕС."

 

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини