За повечето европейци няма почти нищо по-ценно от техния гарантиран годишен отпуск от 4 до 6 седмици. Но колко свещено е това тяхно право на почивка стана ясно вчера, когато висшият съд на Европа реши, че работници, които случайно се разболеят по време на ваканцията си, имат законно право да вземат друг отпуск, пише "Ню Йорк таймс" на първата си страница. Целта на правото на платен годишен отпуск е да даде възможност на работника да си почине и да се наслади на период на релаксиране и отдих, докато целта на правото за отпуск по болест е различна, тъй като дава възможност на работника да се възстанови от заболяване, което го е направило негоден за работа. Това постанови Съдът на ЕС в Люксембург по дело, засягащо служители на универсални магазини в Испания, допълва изданието, цитирано от БТА.
Преди това съдът беше решил, че лице, което се разболее, преди да излезе в отпуск, има право да промени графика на почивката си, а вчера разшири това право и за времето на самия отпуск, като постанови, че няма значение кога е настъпил моментът на появата на временната нетрудоспособност.
Докато по-голямата част от Европа е затънала в рецесия, а правителствата се борят с бюджетните дефицити и безработицата, решението напомни колко трудно е да се променят дългогодишните защитени от закона трудови практики, които не позволяват да се осигури работа за повече хора и да се съживят затъ