Румънският парламент гласува за отстраняването на дясноцентристкия президент Траян Бъсеску от поста му. Вотът се състоя на съвместно заседание на двете камари на парламента.
258 депутати от общо 432 подкрепиха импийчмънта срещу държавния глава, обяви Дан Раду, сенатор от управляващия Либерално-социален съюз. За оставката бяха необходими 217 гласа. 114 депутати гласуваха "против", съобщи БГНЕС.
Това обаче не е окончателната стъпка за свалянето на Траян Бъсеску. Политическата му съдба ще бъде решена на референдум, който трябва да се състои в срок от 30 дни. Избирателите ще трябва да отговорят на въпроса дали са съгласни с отстраняването на Траян Бъсеску от президентския пост. Дотогава задълженията на държавен глава ще изпълнява Крин Антонеску, лидерът на Сената, горната камара на парламента.
Това е вторият импийчмънт срещу Трая Бъсеску, предишният бе през 2007 година, но референдумът отхвърли оставката му.
Инициатор на сегашния импийчмънт стана управляващият Социално-либерален алианс, който обвини президента в нарушения на Конституцията.
Последните 5 години рязко паднаха рейтингите на Траян Бъсеску и подкрепящата го Демократично-либерална партия. Причина затова е провежданата последните три години антикризисна политика, наложена от кредиторите ЕС и МВФ. "Затягането на коланите" предизвика масови протести и оставки тази година на две пропрезидентски правителства - на Емил Бок и Михай Унгуряну.
Новото парламентарно мнозинство на Социално-либералния алианс сформира правителство начело със социалдемократа Виктор Понта и обяви война на десния президент. В началото на седмицата бе задействан импийчмънтът срещу Бъсеску.
Политическата криза в Румъния предизвика тревога в ЕС и Запада като цяло, които смятат, че действията на правителството застрашават демокрацията и нарушават баланса между институциите и властите. В антипрезидентската си атака правителството правителство стигна дотам, че посегна върху правомощията на Конституционния съд, който не смяташе, че Траян Бъсеску е потъпкал конституцията. "Върховенството на закона, демократичният контрол и баланси, както и независимостта на съдебната власт са крайъгълен камък на европейската демокрация и незаменими за взаимно доверие в рамките на Европейския съюз", гласеше предупредителната декларация на Еврокомисията.
Следващата седмица премиерът Виктор Понта ще посети Брюксел, за да успокои западните страхове.