Посланикът на Холандия в Момчилград:Отваряме трудовия пазар за българи

Холандският посланик в Момчилград

Посланикът на Холандия у нас Карел ван Кестерен заяви днес по време на визитата си в Момчилград, че страната му няма да затегне режима на трудовата миграция за българите, а напротив, ще отвори трудовия си пазар от 1 януари 2014 г.Кестерен каза това в отговор на въпрос дали Холандия ще затегне и ограничи режима за престоя и работата на българските граждани там, след като бяха разкрити дълго практикувани схеми за източване на социални помощи и осигуровки, и определи това като много сериозен проблем.

 

Това е един сериозен проблем, защото идеята не е хората да отиват на определен трудов пазар и да вземат социални помощи, без да са допринесли за тяхното формиране. Но на 1 януари 2014 г. трудовият пазар в Холандия ще бъде отворен за българи. В момента работим много активно за създаване на правила, за да се избегнат моменти като експлоатация на хора в нашия бизнес. Ние смятаме, че някои българи са се възползвали от системата в Холандия, но това не означава, че България се е възползвала, т.е. ние сме партньорски държави и си имаме пълно доверие”, заяви дипломатът. Той съобщи, че през юни т.г. в София ще пристигне експертна мисия, която съвместно с българското правителство ще работи над всички отворени въпроси за трудовата миграция и ще търси най-добрите и оптимални за двете страни варианти.

 

Запитан склонно ли е холандското правителство да промени позицията си по отношение влизането на България в Шенген, посланикът посочи, че това е трудно е да се прогнозира. „Трудно е да прогнозираме как ще се развие позицията на холандското правителство по този въпрос. През декември ще има нов доклад за напредъка на България по въпросите на правосъдието и вътрешния ред, Холандия ще разгледа аргументите в него, за да вземе политическото си решение, както и останалите страни членки на ЕС”, подчерта Кестерен. Той обаче изрази личната си надежда, че „в обозримо бъдеще България ще влезе в Шенгенското пространство, тъй като страната е част от европейския проект” и двете страни имат общо бъдеще.

 

Мисля, че новото правителство трябва да се заеме с работа по най-бързия и добър начин, както казва президентът Росен Плевнелиев, да се захване за работа и да не губи много време в политикантстване. Нашите наблюдения са, че едно от най-важните неща са условията за правене на бизнес. И усилията на посолството винаги са били за привличане на холандския бизнес в България, за съжаление обаче това още не е факт, дано успехът е в бъдеще. Днес научих, че 50% от младите хора на Момчилград живеят и работят в чужбина, иска ми се да имат по-добри условия и те остават в България”, коментира дипломатът.

 

Трябва да сме много щастливи, че в България нещата се случват по един много нормален и демократичен начин. Да се надяваме, че този политически процес ще доведе до едно силно правителство, което да прави най-добрите избори в интерес на хората”. Така Кестерен определи ситуацията у нас и препоръча проектите с европейско финансиране „да продължават ефективно и позитивно, да няма напрежение, а да се случват по-хубави неща на хората”.

 

Холандският посланик Карел ван Кестерен е на двудневно посещение в община Момчилград. Днес той и кметът Акиф Акиф поведоха велообиколка в града, придружени и от представители на Сдружение „Велоеволюция”. Програмата на дипломата предвижда запознаване с възможностите за създаване на велосипедна инфраструктура и разходка на колело из града. Обиколката „Момчилград на колела” е част от българо-холандската инициатива „Всички на колела” за популяризиране на велосипедния транспорт в България.

Община Момчилград се включи в нея, тъй като миналата година по идея на кмета Акиф бяха купени 3 велосипеда за придвижване на къси разстояния, които използват служителите.

Проектът с велосипедите има основна цел да даде възможност за споделяне на холандския опит по отношение на велосипедния транспорт в различни градове на България. Това до известна степен е и реклама за Холандия тук. Това не е проект за подпомагане на страната, ние много интензивно подкрепяхме до 2010 г., а след това решихме, че сме партньорски държави и оставихме подпомагането на европейските фондове. Надяваме се оттук нататък двустранното ни сътрудничество да е основано най-вече на частната инициатива, на бизнеса, който да работи в полза и на двете страни”, коментира дипломатът.

Инициативата „Всички на колела” е финансирана от Холандското посолство в България. По нея работят Сдружение Велоеволюция и Taofes, консултанска компания по околна среда. Партньори са Университетът по архитектура, строителство и геодезия в София и Холандското велосипедно общество.

 

 

 

Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини