Немалка част от хората не знаят, че са носители на вируса на хепатит и са застрашени от развитие на цироза или рак на черния дроб, информират специалистите
Близо 500 хиляди българи са носители на хепатит В или С, каза днес проф. Красимир Антонов, началник на отделение "Диагностика, лечение и проследяване на болни с вирусни хепатити, порфирии и чернодробна патология при трансплантация" към столичната болница "Св. Иван Рилски".
По думите му това са данни от преди 10 години, но няма по-актуални.
Немалка част от тези пациенти не знаят, че са носители на вируса на хепатит и доста от тях са застрашени от развитие на цироза или рак на черния дроб, заяви проф. Антонов по време на откриването на националната и европейска информационна кампания за хепатит "Разпознай го! Пребори го!".
Всички, родени след 1992 г., са ваксинирани срещу хепатит В, но вирусолозите наблюдават увеличаване на броя на болните на около 25-годишна възраст от този вирус, допълни още специалистът.
Той уточни, че това е доказателство за необходима реваксинация на младите хора.
Близо 80 на сто от пациентите на хемодиализа са болни от хепатит С
каза още лекарят.
Проф. Антонов допълни, че претърпелите трансплантации преди години също са рискова група от развитие на хепатит С, но медикаментите за лечение на хепатита крият огромен риск от отхвърляне на трансплантирания орган.
Разходите за лечение на хепатит В и С в европейски мащаб ще нараснат пет пъти в следващите 5-10 години, каза Станимир Хасърджиев, председател на Националното сдружение за борба с хепатите "Хепасист" и изпълнителен директор на Европейската
асоциация по чернодробни заболявания. По думите му в България годишно се отделят 10-12 млн.лв. за лечение на хепатит В и С и се откриват нови 320 случая на болни от хепатит С, допълни проф. Антонов. Най-често заразата с хепатит В и С става по полов път, използване на общи игли сред наркоманите, татуиране или пиърсинг, използване на общи четки за зъби и самобръсначки.В рамките на кампанията "Разпознай го! Пребори го!" ще се извършват безплатни изследвания за хепатит В и С в София, Благоевград, Кърджали, Стара Загора, Пловдив, Бургас и Варна. До 6 на сто от новооткритите случаи на хепатит В и до 3 на сто от новооткритите пациенти с хепатит С са "уловени" по време на такива кампании, каза още Хасърджиев. По отношение на хепатит А той посочи, че 60 на сто от случаите в Европа са от България, Румъния и Полша. В България е разработен Национален план за профилактика скрининг, ранна диагностика и лечение на вирусните хепатити. Предстои той да бъде обсъден в Министерския съвет. Ако той бъде одобрен и приет, България ще бъде третата европейска държава след Франция и Шотландия, която работи по такъв план. Световният ден за борба с хепатита ще бъде отбелязан на 28 юли.