Плашат ни с воден апокалипсис

Воден апокалипсис е надвиснал над България. Заплахата е по два фронта. От една страна, проливните дъждове, изливащи се всеки ден у нас, пълнят реките ни. От друга, високата вълна по Дунав от Централна Европа и тя се задава, като вече наближава Румъния. Порои пълнят реките из страната, язовири масово се изпразват, за да поемат водния удар и да не прелеят, пише Всекиден. За капак и планините станаха ад, като по високите части забръска и юнски сняг. В полето градушки съсипват реколтата, а мълнии в гръмотевични бури носят вече и смърт.

Очакваното високо ниво на река Дунав и в българския й участък може да се случи още тази седмица. Басейновата дирекция по Дунава, изпълнителната агенция за поддържане и проучване на реката, областните администрации, общините по поречието на реката се организират да са в пълна бойна готовност. За целта влиза в сила денонощно наблюдение както на нивото на реката, така и на подпочвените води наоколо. Спусната е аларма и да се приведат в готовност дежурни екипи за действие при извънредни ситуации. Наредена е готовност за „недопускане на неблагоприятни последици от потенциални наводнения, свързани с унищожаване на инфраструктура, техника и застрашаване живота на хората".

Нивото на Дунав продължава да се покачва, като при Ново село преди Видин е 10 см за денонощие. Вдига се обаче водата и в притоците ни в Дунава от дъждовете. Нивото на река Осъм при Ловеч е достигнало 1,46 м, като покачването е с 1,30 м. При Троян пък реката се е повишила с 84 см. Значително е покачването и на река Вит при Тетевен с цели 94 см.

За вчера вторият по сила оранжев код за опасно време действаше в 10 области на България - в централната и източната част. Преди това поройни дъждове вилняха в Западна България. По Дунав в Европа в момента са готови с извънредни мерки вече в Хърватия и Сърбия, готвят се в Румъния. При хърватския град Вуковар и в други населени места, разположени на брега на реката, пикът на наводнението според експертите ще е днес или утре. В Сърбия на правителствено ниво обявиха, че са готови за евакуация в някои места.

С всеки изминал час расте и нивото на Дунав в Румъния. Вчера дебитът на водата при навлизане на реката на територията на страната е достигнал 8,7 хиляди кубически метра в секунда при средно ниво за юни 6,4 хиляди. В югоизточните райони на Румъния като у нас се очакват поройни дъждове. Застрашени от наводнение са автомагистралата Букурещ - Фетещ и железопътната линия Букурещ - Констанца.

Водният ад от небето в нашата страна пък подгони отговорните институции да се източват спешно язовири. За да има възможност да се поеме количеството от падналите валежи. Задачата се усложнява от изискването все пак да има баланс между източването и притока на вода, тъй като можело да се оправдаят очакванията за суша през лятото. В същото време при източването на язовирите се следи да не се затруднят речните корита и да прелеят препълвани и от дъждовната вода. Валежите у нас достигнаха и над 5о литра на кв. метър на места. Навсякъде са в тревога да се предприемат мерки при усложняване на обстановката. Щабовете на пожарната и общинските администрации са на бойна нога, отчитат кметове. Готвят се чували с пясък, както и използването на тежка техника за действие срещу разливи. Кметове обаче се тревожат от евентуално изпускане на язовири, без да бъдат уведомени, което им се било случвало. Застигала ги голяма приливна вълна, която нанасяла тежки поражения.

Високите ни планини пък станаха направо забранена зона от вчера. От планинското спасяване алармираха да не се предприемат преходи или други начинания в планините заради силните дъждове и опасните гръмотевици на които сме свидетели през последните няколко дни. ПСС призова, ако все пак хора се решат на планински туризъм, да са добре екипирани, да не излизат по никой начин сами в планината, да бъдат със зареден телефон и винаги да предупреждават близките къде точно смятат да отидат и кога да се върнат.

В момента освен валежите и гръмотевичната обстановка, планините у нас директно могат да бъдат наречени зимни. Освен град по високите части дори превалява сняг. Условията се променят непрестанно в рамките на деня. След два-три часа хубаво, подлъгващо време пристига сериозна буря. Тези явления ще продължат дълго време. Във високите части на планината снегът се задържа и до юли. До този момент има доста паднали валежи и обстановката не е съвсем като лятото на други години, но става въпрос за природа, предупреждава шефът на планинското спасяване Кирил Русев.

Дъжд блокира и влаковете

Проливните дъждове блокираха и влакове у нас, и то по тъмно през нощта срещу сряда. Спрени бяха от движението някои от влаковете в страната, съобщиха от БДЖ. От 3,00 часа до 6,15 ч. заради прекъсване на контактната мрежа в района на Змейово, Старозагорско, се е наложило да спрат бързите влакове София - Бургас, Пловдив - Варна и Варна - Пловдив. Влакът София - Бургас е стоял на гарата в Стара Загора, влакът Пловдив - Варна е престоял в района на Змейово, а влакът Варна - Пловдив е бил „паркиран" в Дулово.

Алармират за наводнения в цялата страна

За наводнения би тревога Министерството на околната среда и водите. Заради интензивните валежи тия дни са възможни локални разливи, предимно в северните части от страната, сочат от институцията. Най-опасни са поречията на реките Огоста, Искър, Росица, Осъм, Вит и Янтра, както и по поречието на Струма и притоците на Марица в горното й течение - реките Чепинска, Тополница, Въча.

МОСВ изпрати предупреждение за повишено внимание до оперативните звена - Гражданска защита, Напоителни системи ЕАД и областните управители. Възложено е на басейновите дирекции да уведомят общините в най-критичните поречия.

Облаците не си отиват

И днес ще е предимно облачно в цялата страна. Само преди обяд и на единични места в Южна България ще има временни разкъсвания и намаления на облачността. Но в по-голямата част от България ще има превалявания, а след пладне и гръмотевични бури.

Над планините ще е твърдо облачно. С интензивни превалявания, придружени от гръмотевици, пак след обяд. Билата на планините почти през целия ден ще са директно в облачния слой. В петък над Източна България ще продължи да духа и да вали. Над Западна ще започне леко подобрение на времето - преваляванията ще са на по-малко места и ще са слаби, ще се показва и слънцето малко повече.

А в събота подобрението на времето ще продължи - преди пладне ще преобладава слънчево време, но в следобедните часове макар и слаби, краткотрайни валежи ще има на отделни места. В неделя ще е повече слънце, но пак с облачност в следобедните часове предимно над планинските райони.

Източник: http://www.petel.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини