Всеки ден 600 души в България се нуждаят от кръв. 200 от тях са деца.
На 14 юни 2013 г. в централата на Българския Червен кръст ще бъде отбелязан Световният ден на кръводарителя. За десети път БЧК и Националният център по трансфузиология и хематология (НЦТХ) обединяват усилия за превръщането на 14 юни в значимо национално събитие, в ден за благодарност към доброволните кръводарители.
Доброволното и безвъзмездното кръводаряване е най-висш хуманен жест, водещ до задоволяване нуждите на страната от кръв и кръвни продукти. Милиони хора по света дължат своя живот на други хора, които никога не са срещали – хора, които даряват своята кръв по своя воля и без да получават никакви облаги или материални стимули за това. За съжаление в нашата страна броят на доброволните кръводарители е крайно недостатъчен и страната изпитва хроничен недостиг на кръв и кръвни продукти.
Много страни, включително и България, са зависими от даренията на роднини и близки, а в някои страни все още дарителите получават дори заплащане.
"За да има достатъчно кръв и кръвни продукти е нужно на година около 400 хил. души да даряват средно по един или два пъти. А у нас обикновено даряват около 30 хил. души на година, което е крайно недостатъчно. Сами се досещате, че изоставаме, и че трябва да вдигнем десет пъти нивата, за да не страдаме от недостиг на кръв", заяви пред БГНЕС Юлиан Иванов от Българския алианс по кръводаряване. И ако по документи кръводаряването е доброволен акт на благородство, то една определена група хора са го превърнали в бизнес. "Това е един силно мародерски бизнес, те се възползват от нещастието на други хора. Точно затова е една от нашите задачи – чрез активизиране на хората да даряват, да се премахне и този проблем", каза Иванов.
За да има достатъчно кръв и кръвни продукти е нужно на година около 400 хиляди души да даряват средно по един или два пъти. В България обикновено даряват около 30 хиляди души на година, което е крайно недостатъчно.