Недостиг на таланти в България

Manpower България обяви резултатите от своето годишно Проучване за недостига на таланти. България участва за трета поредна година в проучването. Като глобалният недостиг на таланти продължава да се засилва, 54% от работодателите в България изпитват трудности да намерят персонал с подходящите умения. Глобалните резултати от ManpowerGroup’s Talent Shortage Survey показват, че 35% от работодателите в световен мащаб отчитат недостиг, което е най-високото равнище от времето преди глобалната икономическа криза досега. 

Работодателите в България имат най-големи трудности при запълването на позиции за инженери, мениджъри и квалифицирани работници. Трудността при запълване на позиции в България постепенно нараства, като през 2011 трудности отчитат 42% от работодателите, през 2012 - 51%, а през 2013 повече от половината -  54%. Значителна тенденция е и фактът, че в трите поредни години инженерите са начело на класацията за най-трудните за запълване позиции. Топ 3 на най-трудните за запълване позиции остава сравнително без промяна – инженери, мениджъри и квалифицирани работници, което показва постоянен недостиг за такъв персонал. Силното търсене за инженери може да се обясни с факта, че компаниите се ориентират към високотехнологичи методи на работа.

 

Най-търсени позиции през 2013 в България

Най-търсени позиции през 2012 в България

1. Инженери
2. Мениджмънт / Executive Мениджмънт/Corporate)
3. Квалифицирани работници
4. Мениджъри продажби
5. Търговски представители
6. IT специалисти
7. Персонал за ресторанти и хотели
8. Шофьори
9. Секретарки, лични асистенти,
административни асистенти и
офис-мениджъри
10. Оператори производство

1. Инженери
2. Квалифицирани работници
3. Мениджмънт/ Executive (Мениджмънт/Corporate)
4. Счетоводители и финансисти
5. Търговски представители
6. IT специалисти
7. Шофьори
8. Персонал за ресторанти и хотели
9. Мениджъри продажби
10. Оператори производство

 Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия каза:

”Нарастването на процента български работодатели, които изпитват трудности да намерят подходящите таланти, за да запълнят свободните си работни места, е доста тревожен факт. Докато в глобален мащаб 35% от работодателите изпитват недостиг на таланти, в България такива трудности срещат 54%, крайно време е работодателите заедно с образователните институции да адаптират своите стратегии за привличане и създаване на таланти.“ 

„Обезпокоителен е фактът, че само 19% от работодателите в ЕМЕА и 18% от българските работодатели считат, че недостигът на таланти ще има голямо влияние върху способността на техните компании да посрещат нуждите на своите клиенти. Същевременно 52% от българските работодатели отчитат, че причината за недостига на таланти е липсата на технически умения. Най-често използваната (47%) от българските работодатели стратегия за справяне с недостига на таланти е общи практики по отношение на човешките ресурси (people practices), следвана от обучението на на настоящия персонал (27%)“, допълни Надя Василева. 

По-задълбочен поглед върху резултатите на глобалното проучване разкриват, че недостигът на таланти е проблем навсякъде по света – но най-силно се проявява в Япония (85 процента от работодателите), Бразилия (68%) Индия (61%), Турция (58 %) и Хонг Конг (58%). Работодателите в Ирландия (3 процента), Испания (3 процента), Южна Африка (6 процента), Холандия (9 процента) и Чехия (9 процента) са страните, в които е най-малко вероятно работодателите да срещат недостиг на таланти. 

Проучването показва, че в глобален мащаб най-трудните за запълване работни позиции са квалифицираните работници, инженерите и търговските представители – без промяна спрямо миналата година. Работодателите отчитат, че счетоводителите и финансистите, както и мениджърските позиции също са все по-трудни за попълване. 

Въпреки, че признават влиянието на недостига на таланти върху техния бизнес, впечатляващите 22 процента от работодателите не променят подхода си, за да идентифицират нови начини да се справят с недостига. ManpowerGroup днес разкри също и нов доклад, The Great Talent Shortage Awakening: Actions to Take for a Sustainable Workforce, който изследва няколко стратегии, които HR лидерите могат да следват, за да засилят конкурентносбособността на своята организация за следващите години.  Те включват идентифициране и привличане на нови таланти, създаване на култура за развитие на таланти, прилагане на рамката Teachable Fit, за да “произведат” таланти в унисон със своите бизнес нужди, и подобряване на сътрудничеството с образователните институции, така че да осигурят това завършващите да са готови за пазара на труда. 

“След години, в които говорят за недостиг на таланти, резултатите от проучването показват, че работодателите вече виждат отражението върху бизнеса, което се случва, когато талантите са недостатъчно,” каза Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия. “Бизнес лидерите са приели, че недостигът на таланти е дългосрочно предизвикателство и са готови да предприемат действия за разрешаването му, те просто имат нужда от насоки.” 

Регионални резултати за Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA)

Най-трудните за запълване работни места в ЕМЕА са за квалифицирани работници, инженери и търговски представители. Работодателите в Турция (58%). България (54%) и Румъния (54%) и Израел (50%) най-трудно намират необходите таланти, докато работодателите в Ирландия (3%) Испания (3%), Холандия (9%) отчитат най-малко трудности. 

Пълните резултати от осмото годишно проучване на ManpowerGroup Talent Shortage Survey и доклад, The Great Talent Shortage Awakening: Actions to Take for a Sustainable Workforce, са на разположение на www.manpowergroup.com/researchcenter

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини