Нито една молба от британски работодатели за наемане на работа на български имигранти не е била отхвърлена от 2007 г. насам, заяви българският посланик в Лондон Константин Димитров, цитиран от британския вестник "Дейли Телеграф".
Това се случвало, въпреки че британската Гранична полиция получила инструкции да отхвърля молби, ако позицията може да бъде заета от британски служител. Димитров разкритикува и антибългарската пропаганда от британските политици, която според него служи само за изостряне на общественото напрежение във Великобритания, пише БГНЕС.
Настоящите ограничения, които изтичат на 31 декември, изискват британските работодатели да кандидатстват за разрешително за работа, ако искат да наемат служители от България и Румъния, тъй като служителят трябва да получи карта за достъп до трудовия пазар.
Работодателите трябва да докажат, че вакантната позиция не може да бъде заета от британски служител. На Острова се опасяват, че след отпадането на ограниченията може да се стигне до наплив от български и румънски имигранти, търсещи работа във Великобритания. Димитров заяви, че българското посолство никога не е било уведомявано от британски работодател, че му е отказано правото да наема българи.
"С други думи мнозинството хора, които са искали да работят тук, особено, откакто България се присъедини към ЕС през 2007 г., са успели да го направят", посочи Димитров. Всяка година между 8000 и 10 000 българи пристигат във Великобритания в търсене на работа и според посланика броят им няма да нарасне след отпадането на ограниченията.