Най-скандалните истории на 2013 г.

Годината премина от скандал в скандал. Някои от тях бяха наистина важни, а други - просто шумни.  Припомнете си историите, които привлякоха най-много внимание през годината. 

Дюнигейт
Скандалът избухна в последния ден на 2012 г. Продадени са били 29 декара дюни край Несебър, върху които започнало строителство в нарушение на закона. Кметът на Несебър Николай Димитров  и главният архитект на общината Валентин Димов бяха обвинени за престъпление по служба.

Колорадо в България
Зрителите не пропуснаха едно несъответствие в новогодишното обръщение на президента Росен Плевнелиев по телевизията. Снимки от Колорадо бяха използвани за илюстрация на красотата на  българската природа

Европари за чалга
В началото на януари се разбра, че най-големият издател на поп-фолк музика "Пайнер Медиa" ООД е одобрена е спечелила проект по европрограма за близо 2 млн. лв. за обновяване на  звукозаписните си студиа. Европейската комисия поиска проверка дали  парите са отпуснати по правилата. След общественото недоволство "Пайнер  Медиа" се отказа от европроекта.

Дългите уши
В края на март лидерът на БСП Сергей Станишев изнесе твърдения и данни за  незаконно подслушване на политици, бизнесмени, общественици, магистрати под личното ръководство и указания на бившия  министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Записът от Банкя
През април бе разпространен запис на разговор между бившия премиер Бойко  Борисов, ексземеделския министър Мирослав Найденов и  тогава градския  прокурор Николай Кокинов. Тримата обсъждат  делото срещу Найденов. В  публикувания разговор те използват нецензурни и обидни квалификации по  адрес на прокурори  и журналисти. Прокурор Кокинов беше уволнен.

 
Костинбродската афера
В деня за размисъл преди предсрочните парламентарни избори на 12 май  прокуратурата съобщи за открити 350 000 отпечатани и готови за  експедиция нелегални бюлетини в печатница  "Мултипринт" в Костинброд.

Прокуратурата повдигна и внесе обвинение срещу бившия главен секретар на  Министерски съвет Росен Желязков за неупражнен контрол. От ГЕРБ  твърдят, че вотът през май е опорочен и искат честно и прозрачно    разследване "на манипулацията" с печатницата.


"Нестандартното решение" Делян Пеевски
Изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС през юни даде началото на продължаващи и до момента протести срещу управляващите. Първоначално ДПС и БСП защитиха "нестандартното" предложение на премиера Пламен Орешарски за Пеевски, но бързо го признаха за "тежка политическа грешка" и отмениха избора.

Тефтерчето на властта
В средата на юли излезе на яве тефтерчето на Филип Златанов - тогава  председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт  на интереси. В т.нар. бележник на властта са записвани спускани на  Златанов директиви за удар, отлагане във времето, забавяне, укриване - за масово манипулиране на преписки, по обяснението на прокуратурата.

Заради инициалите И.Ф. в тефтера Искра Фидосова напусна парламента и ръководството на ГЕРБ. 

Полетите на властта
32 917 237 лв. струват полетите на властта при управлението на ГЕРБ, обяви на 27 септември специалната комисия за правителствения Авиоотряд 28.

Бившият премиер Бойко Борисов летял 267 пъти на стойност 1 млн. лева. ГЕРБ  поиска комисията да провери и разходите за предишните 4 години, "за да  може българинът да сравни", но предложението не се прие.

"Атака" на воаяжите
В края на септември „доста нетрезви” депутати от "Атака" предизвикаха  скандал в „Къщата на лебеда” - луксозен ресторант в сърцето на Брюксел.

Докато се обсъждаше бюджета по-рано през декември лидерът на партията  Волен Сидеров със свои сподвижници пък изследва корените на колониализма  на визита в Куба.

Появиха се снимки на Сидеров на плажове, както и разкази за разточителни  негови предишни преживявания в скъпи хотели. Харчело се и от партийната  субсидия.

Изненадата Боевски
На 23 октомври излежаващият присъда за наркотрафик в бразилски затвор Гълъбин Боевски изненадващо се завърна в България. Това е станало възможно след решение за експулсирането му от Бразилия, взето повече от половин година по-рано, за което обаче българското МВнР не е е било уведомено от посланика.  

Битката за митрополит на Варна
В края на ноември лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев обяви, че пловдивският   митрополит Николай е заплашвал покойния варненски владика Кирил със смърт.

Масови протести отхвърлиха първите избори за нов Варненски и Великопреславски митрополит заради участието епископ Борис, срещу когото бяха разпространени дори и порно компромати. 

Изчезналите осъдени
Преди да влезе в затвора в средата на декември, заради "пропуск в правото", изчезна още един осъден - получилият присъда за две убийства пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров. Историята повтаря случая от средата на 2012 г. с Пламен Галев и Ангел Христов, известни като Братя Галеви, издирвани от  Интерпол.

Издирването на "Сивия кардинал" Съдът обяви на 17 декември Христо Бисеров за издирване, след като той неколкократно не се яви като свидетел по делото за нападението над Ахмед Доган.

Бисеров внезапно излезе от политиката на 3 ноември. По-късно му бяха повдигнати две обвинения - за подадена невярна имуществена декларация и за пране на пари.

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини