Откриха нова пещера за „слънчево оплождане” на Земята край Златоград

Траките вярвали,че Слънцето прави любов с майката Земя в началото на новата година

Четвърта в България  пещера –утроба за свещени обреди,  посветени на Великата Богиня майка, представи вчера археологът проф. Николай Овчаров. Скалната ниша за свещени обреди е от времето на траките и се намира на няколко километра от Златоград, на метри от пътя през село Бенковски. Находката е забелязана преди две години от турист, но тепърва предстои проучването й.

Новата Пещера- утроба край Златоград  е централна, на около 1.5м. височина от земята и с дълбочина 11метра, отгоре цялата скала са шарапани, а отстрани са трите тракийски ниши.

 Реално откритието е  цял комплекс от такива форми,обясни проф. Овчаров и допълни,че датировката към момента сочи края на бронзовата, началото на ранно желязната епоха. Тя обаче  е част от  мега комплекс от скални находки от времената на траките и е свързана с култа към слънцето.

Според археологът новата находка –пещерата –утроба, е елемент от  един огромен комплекс от тракийски ниши, гробници, изсичания, светилища, всички те свързани категорично с траките. До момента са открити около 1700 Тракийските ниши на различни групи и те винаги сочат  на изток или на югоизток, заради което се  смята се че са свързани с култа към Слънцето.

Датират се 2-1 хилядолетие преди новата ера и са потвърждение на теоретическата постановка на професор Александър Фол  за съществуването на храмове на Великата Богиня майка, в които прониква слънчевият лъч и  символично опложда Земните недра.

Колкото по ниско е слънцето -декември и януари,толкова по-дълъг е лъчът и символизира оплождането. В новата пещера -утроба  лъчът е 11 метра и прониква рано сутринта, и макар да е по-къс от този в пещерата край Ненково, който влиза  точно на обяд, той е най-раннопроникващия от откритите до сега пещери.

В навечерието на античната нова година в края на декември се е пиело много вино, ритуалите продължавали  няколко дни, а  обредите символизирали зачеването.

Професор Овчаров обяви, че ще започнат проучванията, а идеята е цивилизацията да се обяви за култура на скалните хора в Източните Родопи. Комплексът край Бенковски и Ягнево ще бъде най-западната точка, на изток ще стига до района на Маджарово, на юг е до Крумовград, а на север е до Асеновград, като в него влизат Перперикон и Татул.

„Имаме идеята тук да го наречем Долината на скалните хора и да го разработим като отделен маршрут свързан с Перперикон и Златоград. Тепърва ще разработим тази долина”, коментира археологът и добави, че готви книга заедно с геолог, заради уникалността на терена, който някога бил дъното на праисторическо море.  Скалите са оформени от природата, а хората ги обожествяват, затова от  траките та  до днес местните правят ритуали против шарки, провират се през пещери за здраве и зачатие.

ЩилянаЧакърова

Източник: smolyan.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини