Характерът на жената зависи от нейната талия, заявява известната американска антроположка Елизабет Кешдан, цитирана от изданието Medikforum. Тя изучавала особеностите на фигурата на нежния пол в 30 различни популации в Америка, Европа и Азия. Колкото по-слабо е изразена талията, толкова по-силен и напорист е нейният характер.
Кешдан стига до извода, че силуетът не е просто източник на сигнали за привлекателност, които жените излъчват към мъжете, но също и признак за силата на характера. Най-привлекателните в очите на мъжа представителки на нежния пол имат обикновено съотношение на 0,7 или по-малко. Средното съотношение при съвременните жени обаче е 0,8. За това увеличение отговорни са хормоните – андрогени, които правят жените по-силни и издръжливи, но също така се отразяват и на талията под формата на мастни отлагания. Те превръщат фигурата в колона.
Включва се и друг хормон – кортизол, който „подравнява" женския силует. Предимството е, че той увеличава способността на организма да се справи със стреса. Затова девойки със слабо изразена талия и тесни бедра по правило могат да се похвалят със силен характер. По мнението на Кешдан промяната във фигурата на съвременната жена е обусловена от стремежа й да бъде силна и независима. В Гърция, Португалия и Япония, където жените често зависят от мъжа, тънката талия е на почит. В същото време във Великобритания, Дания и други страни, където мъжете и жените са практически равноправни, съотношението между бедрата и талията на жената са други – тънките силуети се срещат по-рядко.
Впрочем дамите с изразена талия обикновено имат по-добро здраве и по-рядко страдат от безплодие и хронични болести на половата система от приятелките си, които са без талия.