"Шпигел": Русия влияее върху българските закони

Германското правителство на Ангела Меркел се страхува от нарастващото влияние на Русия върху правителството в България, пише германското списание "Шпигел".

"Москва превръща София в свое предмостие за Европейския съюз", пише "Шпигел". Изданието посочва, че отношенията между България и Русия са толкова близки, че Русия директно влияе върху законодателния процес в България, а една трета от икономическите дейности се контролират пряко или непряко от Москва.

"Правителствената коалиция на социалистите и партията на турското малцинство ДПС се смята за верен помощник на Москва. В управляващите партии има стари комунистически партийни кадри, сътрудници на тайните служби и изключително богати български олигарси, които сключват сделки с приближените на Владимир Путин", пише "Шпигел", позовавайки се на свои сведения.

Изданието припомня, че миналата седмица излезе информация за поверителни писма на руския енергиен концерн "Газпром" до министъра на икономиката в София засягащи законодателството във връзка с "Южен поток".

"За да заобиколи европейските правила, правителството се подигра с Европейската комисия, като декларира, че българската част на газопровода е просто свързващо звено", допълва "Шпигел". Изданието цитира еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер, според когото "когато България действително приеме законодателството, ще реагираме по съответен начин и ще предприемем правни действия, за да осигурим спазването на правилата на ЕС".

"Шпигел" отправя критика и към кандидата за председател на Европейската комисия на Партията на европейските социалисти - германеца Мартин Шулц. "Независимо от съмненията за нарастващото руско влияние кандидатът на социалдемократическата партия в Европа Мартин Шулц посети предизборно събитие на управляващите социалисти в София", пише "Шпигел". Според изданието в началото на тази седмица, за да подкрепи българските социалисти, в София ще пристигне и бившият германски канцлер - социалдемократа Герхард Шрьодер.

Германското правителство със загриженост следи нарастващото влияние на Русия в най-бедната страна на ЕС - България, съобщава money.bg, цитирайки понеделнишкия брой на германския вестник „Шпигел”.
Изданието се позовава на вътрешни доклади, внесени за разглеждане във федералното правителство на Германия, включително и такива, изготвени от разузнаването, които предупреждават за това, че Русия превръща България в предмостие, с което да увеличи влиянието си в ЕС и да всява разногласия в Евросъюза. В документите се изтъква още, че „България е подходяща цел” поради почти пълната си енергийна зависимост от Русия.

Според „Шпигел” връзките между Москва и София са толкова тесни, че Кремъл оказва пряко въздействие върху законодателството ни, давайки пример с предложените през април промени в Закона за енергетиката, свързани с газопровода „Южен поток”.

Припомняме, че в началото на март парламентарната Комисията по енергетика прие предложения за изменение и допълнение на енергийния закон, внесени от левите депутати Явор Куюмджиев и Таско Ерменков.

Текстовете предвиждат промяна на дефиницията за „междусистемен газопровод”, така че в българската си част „Южен поток” да се разглежда като интерконектор, което автоматично го изключва от обхвата на Третия енергиен пакет на ЕС. Това от своя страна ще осигури законови предпоставки „Газпром” да бъде единствената компания, която ще има достъп до тръбата.

В резултат от Европейската комисия незабавно обявиха, че са обезпокоени от въпросните изменения, тъй като те влизат в дълбоко противоречие с добрите европейски практики и целят заобикаляне на законодателството на съюза.

Още в края на март европейският комисар по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер изпрати писмо до българския енергиен министър Драгомир Стойнев, в което поиска страната ни да даде обяснение заготвените промени в енергийния закон, имащи за цел да изключат българската част на „Южен поток” от обсега на европейското законодателство.

През април Йотингер и Стойнев се срещнаха, за да обсъдят поведението на кабинета „Орешарски” в контекста на дипломатическата и икономическа война между ЕС и Русия, която започна след анексирането на Кримския полуостров. Двамата политици изложиха тезите си по въпроса, но не успяха да стигнат до споразумение по чувствителния въпрос и серазбраха за повторна среща в следващите седмици. Тя трябва да стане факт преди депутатите ни да гласуват на второ четене въпросните промени в енергийния закон.

Източник: money.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини