Европа ограничава производството от ВЕИ

Опитите на Европа да създаде енергийна система, базирана на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), отидоха твърде далеч, защото най-вероятно производството на възобновяема енергия ще трябва да бъде съкратено в идните месеци заради свръхпредлагане, пише Bloomberg.

България попада сред страните, на които ще се наложи да изнася или да ограничи производството на т. нар. зелена енергия. Рисковете за преносните мрежи в нашата страна пък са едни от най-високите, редом с Румъния и Испания.

Мрежовите оператори най-вероятно ще ограничат вятърните и соларните генератори в моменти на ниско търсене, за да избегнат претоварване в енергийните мрежи на региона, простиращ се на 188 000 мили (302 557 км), предупреди през май базираната в Брюксел асоциация Entso-e. До 2020 г. произведената възобновяема енергия ще се удвои, предричат от германската консултантска фирма Energy Brainpool GmbH & Co. KG.

Петкратното нарастване на зелената енергия на Стария континент през последното десетилетие понижи цените до 9-годишно дъно и изтри около 400 млрд. долара от пазарната капитализация на комуналните дружества, притежавани от германската RWE AG и френската GDF Suez SA, например.

Експанзията на ВЕИ е в центъра на безпрецедентните усилия на Европейския съюз за намаляване на въглеродните емисии с 20% в сравнение с нивата от 1990 г. до края на десетилетието. Правителствата в 28-членния блок дори обсъждат намаляването на емисиите с до 40% до 2030 г.

Производство на възобновяема енергия в Европа се простира от язовирите на Румъния до вятърните паркове на Великобритания. Според Европейската комисия (ЕК) ще бъдат необходими 200 млрд. евро за подобряване на енергийните и газови мрежи до 2020 г.

Осем страни, измежду които Германия и България, ще трябва да започнат да изнасят или да ограничат производството, включително и на възобновяема енергия, в периоди на ниско търсене, през по-голямата част от летните месеци, например, гласят препоръките на Entso-e от 22 май.

Рисковете по отношение на операциите на преносните мрежи са най-високи в България, Испания и Румъния, където капацитетът за прехвърляне на мощности към съседни държави е по-малък от нужния.

Европейските правителства отделиха 57 млрд. долара за проекти за зелена енергия през 2012 г., което е повече от половината от заделената за същата цел сума в целия свят - 101 млрд. долара, сочат данни на Международната агенция по енергетика. Инвестициите в нови проекти на Стария континент са спаднали до 43 млрд. долара през 2013 г. спрямо около 80,2 млрд. долара през 2012 г., разкриват пък данни на Bloomberg New Energy Finance.

Прочети цялата статия тук: http://www.dnes.bg/business/2014/06/08/evropa-ogranichava-proizvodstvoto-ot-vei.228229

Източник: http://www.dnes.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини