МВФ: Политическата несигурност е основен риск пред България

Вътрешната политическа несигурност и нейното въздействие върху реформите и инвестициите е основна заплаха за слабия подем на икономическия растеж на България.
Това заявиха от Международният валутен фонд (МВФ), подчертавайки отрицателното влияние на сегашната криза в страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Според МВФ българското правителство изглежда на ръба на срива след слабите резултати на социалистическата партия на изборите за Европейски парламент през май, като се очакват и предсрочни избори до края на годината. Това може да подкопае подема на растежа, тласкан от засилващото се вътрешно търсене и по-големите разходи на средства, предоставени от Европейския съюз, посочва МВФ.

Фондът очаква икономическият растеж в България да бъде 1,6 на сто тази година спрямо 0,9 на сто през 2013 година.

МВФ се спира и на зависимостта на България от руските енергийни доставки като потенциален риск. Трудните преговори между Русия и Украйна за цената на газа могат да подпалят нова енергийна война, допълва Ройтерс.

Малката и отворена икономика на страната среща затруднения да се върне бързо към растежа отпреди световната финансова криза, започнала през 2008 година. Чуждестранните инвестиции също рязко са намалели, а безработицата остава висока, смятат от фонда.

МВФ, който приключи наскоро мисия в София, е на мнение, че остават значителни рискове в очакванията на правителството за приходите. Ограниченията на разходите имаха за цел да задържат бюджетния дефицит на равнище 1,8 процента от БВП, отбелязва МВФ.

В по-дългосрочен план МВФ призовава България да коригира временното замразяване на пенсионната възраст, подчертавайки "значителните дългосрочни предизвикателства за държавните разходи", които ще възникнат поради застаряващото и намаляващо население.

"Ускореният растеж, създаването на работни места и уеднаквяването на доходите с партньорите от ЕС ще изискват по-бърз напредък в решаването на критичната институционна и дълбока структурна липса на гъвкавост", се казва в комюникето на МВФ.

В това отношение от ключово значение са усилията за укрепване на човешкия капитал, справянето с недостига на инфраструктури, облекчаването на условията за бизнес и намаляването на корупцията и връзкарството, включително чрез независима регулация и одит, както и мерки за засилване приложението на законите, заключава МВФ.



Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини