По време на своето шестмесечие като председател на Евросъюза, което започва във вторник, Италия възнамерява да активизира усилията на Европа за повишаване на растежа и за разширяване на солидарността, за да подобри имиджа на евроинституциите, често обвинявани, че малко се интересуват от тревогите на хората.
Не е достатъчно да имаме една валута, един председател и общ източник на финансиране. Или приемаме да имаме обща съдба и общи ценности, или Европа губи ролята си, заяви през седмицата италианският премиер Матео Ренци.
Днешна Европа означава скука... тя е затънала в цифри и е лишена от душа, добави той, като подчерта, че хилядите млади хора, загинали през Първата световна война, не са се жертвали заради "параметри" или "бюрократично бездушие".
Матео Ренци не иска да се надхвърля границата от 3% за бюджетния дефицит спрямо БВП. Но той иска по-гъвкаво да се използват съществуващите в европейските договори възможности. Той вече получи подкрепата на френския президент Франсоа Оланд, който също подкрепя идеята максималното гъвкаво да се използват възможностите, като по-специално се вземат предвид започналите от страните реформи и тяхното икономическо състояние.
За насърчаване на растежа Париж препоръчва "петгодишна инвестиционна програма като се мобилизират европейските и националните публични ресурси". Рим, който също поиска програма за инвестиции, главно в областта на енергийните инфраструктури, предлага тя да се финансира с облигации.
Италия е за по-динамична роля на Европейската инвестиционна банка – финансовия инструмент на ЕС, заяви заместник-външният министър Сандро Гоци. Според Гоци "пропастта" между изискванията за растеж и създаването на работни места и европейските фондове, отпускани за целта, е около 700 милиарда евро.
Трябва да се промени ориентацията в европейското строителство, каза той. Европа трябваше да е мечта, а се превърна в кошмар, добави Гоци. Италия, която е изправена пред слаб растеж и безработица от 12,6%, би искала също по-дълги срокове за намаляване на гигантския публичен дефицит (близо 2000 милиарда евро или повече от 130% от БВП).
Италия смята, че е отбелязала точки на европейската среща на върха, получавайки одобрението на Германия за документ за следващите пет години, даващ по-гъвкав прочит на европейския пакт за стабилност. Но според коментаторите Брюксел е отказал Италия да отложи до 2016 г. изпълнението на изискването за връщане към бюджетно равновесие.
Като се остави настрана избора на люксембургеца Жан-Клод Юнкер за председател на Еврокомисията, европейците не успяха да постигнат съгласие по избора на председател на Европейския съвет, на Еврогрупата и на върховен представител на външната политика на Евросъюза.
Полугодието на италианското председателство започва с много трудности - предстои да се определи кои ще застанат начело на европейските институции – и с новоизбран европейски парламент със силно представителство на антиевропейските сили - заяви за АФП Федерико Неля, професор по съвременна история в университета Луис в Рим.
Британската позиция също ще е проблем, тъй като Лондон има напълно различен прочит на европейската интеграция от този на Рим, който е за още по-голяма интеграция, изтъква професорът. След пробива на еврофобските и евроскептичните партии в целия Евросъюз на изборите в края на май, европейската политика е принудена да направи промени.
Резултатите от изборите са индикатор, който не може да се игнорира, това е звънец, който бие тревога, подчертава Неля.
Точно този елемент – пробивът на антиевропейците, смята да използва Матео Ренци като лост, за да подтикне ЕС да се промени в дълбочина.
Първата сесия на новия Европейски парламент ще е от 1 до 3 юли, като на 2 юли италианският премиер ще изложи пред депутатите програмата на своето председателство. /АФП