"Съветът на шурата на революционерите от Бенгази", съюз на ислямистки и джихадистки групи, е обявил в комюнике завземането на генералния щаб на специалните сили вчера, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Информацията е потвърдена от военен източник, който уточнява, че сред превзелите базата има бойци на "Ансар аш Шариа", обявена за терористична организация от Вашингтон.
"Специалните сили под ръководството на полковник Уанис Абу Хамада се оттеглиха след няколко нападения", уточни той.
Това е най-голямата загуба за либийската армия, която още се възстановява след падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г. Специалните сили са една от малкото редовни части в Либия. Те обявиха подкрепата си за действията на генерала дисидент Халифа Хафтар, без обаче да се поставят под неговото командване. Хафтар се бори с "терористите" в Бенгази от 16 май. Обвиняван от мнозина в опит за държавен преврат, той се ползва с подкрепата на някои от частите на редовната армия, включително на Военновъздушните сили.
Ожесточените боеве в Бенгази, вторият по големина град на страната, и битките между противниковите милиции в столицата Триполи, засилват все повече кризата в Либия. За една седмица в Бенгази загинаха около 60 души.
В същото време туниският външен министър Монги Хамед заяви, че неговата страна може да затвори границата си с Либия заради изострянето на обстановката в областта на сигурността в съседната страна.
"Няма да се повтори ситуация като тази през 2011 г., когато заради гражданската война в Либия към Тунис се насочи поток от бежанци", подчерта Хамед. От 28 юли през границата са преминали 8000 либийски граждани. До 10 хиляди тунизийци, живеещи в Либия, може да са се върнали в родината си поради липсата на сигурност.
Редица международни организации и посолства спряха работата си в Либия и се евакуираха в съседен Тунис.
Вчера от МВнР съобщиха, че българското посолство в Триполи е евакуирано поради сложната обстановка в страната. В случай на нужда от екстрено съдействие, българските граждани на територията на Джамахирията биха могли да са обръщат към делегацията на ЕС в Триполи, както и към дипломатическите представителства на Малта, Франция, Унгария, Италия или Румъния.