Тодор Бойчев |
Тодор Георгиев Бойчев е известен в Хасково с битките си със съдебната власт. Широко популярен стана опитът му да си изкара свидетелство за съдимост с държавни таксови марки, за да избегне плащането на банкова такса. Преди дни Върховният административен съд се произнесе в негова полза, след близо 3-годишна битка. Чрез този начин на плащане той искаше да поднови и шофьорската си книжка.
Бойчев е на 53 г., разведен е, има дъщеря на 23 г. Има богат образователен статус – инженер е по автоматика и телемеханика, магистър по политология, има специализация по международни отношения, средното му образование е машинен техник. 3 г. е работил като учител по автоматизация, 6 г. в Химмаш, бивш офицер от Българската армия. От 2003 г. е пенсионер и оттогава насам казва, че се занимава със себе си.
Освен вече спечеленото, той води редица дела, включително и срещу бившето летище в Узунджово, което се точи 13 г. и решение все още няма.
- Г-н Бойчев, вие близо 3 г. водите дела, за да получите свидетелство за съдимост с плащане чрез държавни таксови марки. Заслужава ли си тази битка?
-
Битката си заслужава. Първо, защото сме български граждани и живеем в българска държава. Искаме нашата държава да бъде уредена и пригодна за живеене за младите хора. А ние, по-възрастните, трябва да покажем как трябва да се живее и как трябва да се общува с държавата.
-
Това е една кауза, която коства много нерви и пари. А дори и да я спечелите, вие ще спестите само 1-2 лева от банкови такси.
-
Да, спестявам 3 лева комисиона. Проблемът не е в самата стойност на парите, проблемът е в принципа, в правото на избор и отношението на държавата към нашите права. Това дело за свидетелството за съдимост аз го заведох в сянката на главното дело за шофьорската ми книжка. С моя приятен Милен Петров действахме заедно, така че да предизвикаме съда да сбърка. Той все някъде бърка. Чакаме да видим магистратите какви актове ще произведат.
-
Защо сте настроен така негативно към съдиите? Какво ви провокира?
-
Провокират ме техните актове. Аз давам оценка за съдебната власт по актовете на българските съдии, не за техните лични качества.
-
Имате предвид актовете им като цяло, а не конкретно по вашето дело?
-
Аз имам представа за работата на съдиите в Хасковския административен съд по мои дела, както и от Хасковския районен съд. Имам представа за тяхната работа и мога да направя оценка за техния професионален статус като съдии.
-
Какви други дела сте водил?
-
Имам трудови дела с Химмаш за съкращение. Българският съд в частта за моите дела е несправедлив. Даже още по-лошо – той работи в името на интересите, а не в името на върховенството на закона и правото. Аз мога да направя изводи и за други дела, но ще бъда скромен. Искам да кажа, че българската държава си има една законна мафия, това е съдебната власт. Тя не защитава правата на гражданите, а служи на определени интереси – на елита, на работодателите и интересите, свързани с пари.
Водил съм и бракоразводно дело, както и срещу поделението в летище Узунджово. То е гражданско дело и е свързано с имуществени и неимуществени вреди. Става дума за неизплатени обезщетения и неползвани отпуски от Българската армия. То все още не е приключило, точи се 13 г., това е най-дългото дело в България. Започна от Районен съд Хасково, мина през Софийския районен и сега е в Софийски градски съд. Парите, които искам да ми се изплатят, са до 5000 лева и затова не е подсъдно на Върховния касационен съд. Искането е срещу Министерството на отбраната, в частност командването на военновъздушните сили. Искам да ми изплатят обезщетения за това, че са ме лишили от права като военнослужещ – отпуски, нарушена професионална чест и други.
-
Защо толкова години се точи делото?
-
Защото Министерството на отбраната е особен тип страна в процеса. Преструктуриранията в системата доведоха до забавяне на процеса. Най-важното е, че аз трябваше да отговоря кой е правоприемника, кой трябваше да отговаря на моите искови претенции. Това е свързано с дълга кореспонденция – изпращане на въпроси. Понякога не ми дават отговори и аз провокирам системата, но се получи.
-
Винаги ли се защитавате сам?
-
В това дело си имам адвокат, иначе се защитавам сам.
-
Мислили сте да изкарате юридическо образование и да започнете работа в съдебната система?
-
По-скоро мисля да направя така, че в българския съдебен процес да се вкарат още фигури. Сега има съдия и две страни – жалбоподател и ответник. Аз искам да вкарам още две фигури – да има обществен и граждански защитник. Имаше го по времето на социализма.
-
Какво би се променило, ако се допуснат тези две фигури?
-
В момента имаме професионално изкривяване, в съдебната зала има само юристи. Надделява един професионален интерес, той става монопол.
-
А съдебните заседатели, те не са юристи?
-
Те са само по наказателни дела, в гражданските и административните дела ги няма.
-
Доколкото схващам, вие сте враждебно настроен само към представителите на съдебната власт.
-
Защото съдебната власт не правораздава в името на закона. Тя не правораздава съобразно конституцията, работи в името на интереса – в името на работодателя или на някоя групировка. Ако е обикновен гражданин като мен, тя ще го осъди. Има двоен стандарт, а той се поражда от парите.
-
Вие сте отказал да платите 2.50 лева за карта с чип за входа на блока, в който живеете, тъй като не ви издадат касова бележка. Не мислите ли, че това е дребнавост?
-
Не е дребнавост. Заради липсата на акт от общо събрание, парите потъват, т. е. няма отчетност. Освен това управлението на парите не се осъществява от общото събрание, а от управителя. А ако той е с лоши прояви или е обвързан с част от собствениците?
-
Все още ли нямате карта за входа?
-
Нямам.
-
Как влизате тогава?
-
Влизам с картите на други хора.
-
А ще се възползвате ли от правото си да получите свидетелство за съдимост срещу държавни таксови марки?
-
Да.
-
За какво ви е необходимо свидетелството за съдимост?
-
Защото съм платил, искам да си го получа. С него искам да вляза в управителния съвет на шахматно сдружение. Аз бях един от съорганизаторите на този шахматен клуб. Обаче не можах да стана част от УС, тъй като не ми издадоха свидетелство за съдимост с гербови марки. Трябваше да платя в банка, но аз отказах.
-
Не мислите, че има по-важни неща в живота, за повечето хора това е дребнавост.
-
Обаче тази дребнавост руши държавата ни. Дребнавост ли са чистите отношения? В отношенията между държава и гражданин няма дребнавост, там има разписани регламенти.
-
Тоест вие искате всички хора и институции да спазват регламентите, така ли?
-
Да, както е в Германия.
-
Имате ли последователи, тоест хора, които искат да плащат държавни такси с марки?
-
Имам. Един в Хасково, един във Варна, имам привърженици в България и в света. Например аз мога да бъда правозащитник на Хасково, ако ме изберат, какъвто е омбудсмана. Тогава на някои хора ще им се стъжни.
-
Мислите ли да влезете в политиката?
-
Засега нямам възможност. Ако това се случи ще вляза с конкретна цел и ще изляза, когато си свърша работата.
-
Преди време се бяхте заканил да съдите България в Страсбург във връзка с делото с държавните таксови марки за пропуснати ползи.
-
Страсбург се корумпира и той. Загубих делата там. Тоест съдът в Страсбург вече не е справедлив, той се побългари.
-
Колко пари ви костваха тези дела?
-
Аз си ги водих сам, сам си писах жалбите. Знам как да формулирам проблема. Мисля сега да ги атакувам чрез Европейската комисия, да докажа, че тези съдии са корумпирани.
-
Колко дела сте водил в Страсбург?
-
Имам три дела – две трудови, едното е за марките. Няма да ги оставя.
-
Какви цели си поставяте в живота?
-
Имам лични цели, но бих помогнал на хора, които искат България да стане по-добра държава за живеене. Имат моята подкрепа, аз няма да ги подведа. Мога да бъда омбудсман.
-
Смятате ли, че съдиите имат респект от вас?
-
Вече имат, може би. Между другото вече започват да мислят правилно, защото с това дело и още няколко някои съдии ще ги поставя на публичен контрол. Ще им кажа, че тяхната вътрешна убеденост не е издържана. Аз съм прав, защото те не спазват буквата на закона, те спазват буквата на интереса. Нашите закони така се формулират (това е въпрос на политика), че властта да бъде безотговорна – това е кметът, министърът, прокурорът, съдията, областният управител.
Интервю на Анета Кутелова