Министър Екатерина Захариева подаде сигнал до главния прокурор за законността на разрешенията за строеж на 11 имота в землището на община Царево.
Тя настоява да бъдат проверени и извършените презаверки, съобщиха от Министерството на регионалното развитие (МРР).
Разрешенията са издадени от главния архитект на общината. Девет от имотите са в м. „Смайлов чаир“, землището на с. Лозенец, като някои от тях граничат с плаж „Корал“. При последната проверка, извършена от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) през август, е установено, че от 18 издадени разрешения за строеж в сила са 9. Останалите са отменени от съда или са загубили правната си сила.
На един от последните незастроени плажове на юг от Бургас е предвидено изграждането на ваканционно селище с 2500 апартамента, магазини и заведения на метри от плажната ивица, за чийто строеж има издадени 12 разрешителни. Заради това през август имаше протести.
Собственик на парцела до плажа "Корал" е испанското дружество "Ибертрола Инмобилиария". Издадените строителни разрешителни на дружеството бяха атакувани по съдебен път, но в крайна сметка инвеститорите спечелиха спора.
Общо 20 са издадените разрешения за строеж в два от имотите, които се намират в местността „Рибарницата“, землището на с. Лозенец, община Царево. От тях в сила към момента са седем разрешения. Останалите са без правно действие, уточняват от МРР.
Проверка на ДНСК е установила, че издадените от главния архитект на Царево разрешения за строеж и направените презаверки са извършени при съществени противоречия със закона. Установени са нарушения на действащата нормативна уредба по устройство на територията и строителството, както и на изискванията за застрояване.
Разрешенията за строеж са издадени на основание одобрени инвестиционни проекти, които към момента на издаване на разрешенията за строеж са загубили правното си действие. Презаверките им са направени в нарушение на Закона за устройство на територията. Разрешенията за строеж пък са издадени без да бъде проведена процедура по оценка за съвместимостта, в нарушение на Закона за биологичното разнообразие.
Решенията по оценка за въздействие върху околната среда и по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС на инвестиционните предложения към момента на издаване на разрешенията за строеж и на извършените презаверки също са загубили правното си действие.
Проверката е установила също, че за всички разрешени строежи не е осигурено присъединяване към общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.
По преценка за наличие на тежки пороци на посочените разрешения за строеж министър Захариева изпрати сигнал до главния прокурор да бъде подаден протест с искане за прогласяване на нищожността им, се казва още в съобщението.