Димитър Димитров до копие на Панагюрското златно съкровище |
В последните дни Първомай се прочу с едно намерено гърне с монети. Информацията, отначало изкривена, в окончателния си вариант изглежда така - Димитър Димитров, заедно с нает от него работник, копаят яма за водомер на къщата. Има няколко интерпретации за това какво се случва после – кой от двамата намира глинения съд с монети и какво прави след това. Точно този спор е предмет на следствени действия. Факт е, че в рамките на законовия срок съкровището стига до полицията. "Много неща се изписаха, в някои от тях дори и името ми беше сгрешено. Не искам да коментирам, а и нямам право, защото в момента има следствие", споделя Митко. Той се чувства заплашен и притеснен - не се знае дали намереното е всичко, което лежи в земята под къщата му. Между него и работника има конфликт, а никой от полицията не е проверил дали всичко е наред в дома му.
Къщата е строена преди около 40 години, а семейството на Димитров е там от около 35. Никога не са подозирали, че под краката им има имане. Сега очакват да разберат каква е стойността на намерените монети. Собственикът споделя, че това, което иска, не се купува с пари, намеквайки за здраве. Притеснен е от болестта на баща си, заради която през последната година е принуден да не работи. Двете му дъщери не приемат твърденията, че работникът Янко е "откривателят". Те са първите, които научават за намереното гърне с монети и го документират.
Големият спор е кой е първи, защото, според закона, 25% от стойността на намереното съкровище получава този, който го е открил. А съдържанието на гърнето е от стотици сребърни монети от първата половина на ХХ век и една турска златна монета. Запознати твърдят, че по смисъла на закона намереното не е културна ценност.
Теодора Кирякова
Олеле-мале
Опрат ли нещата до пари, май няма приятели и роднини - хората стават зверове!
кулак
777
похлупак
jihih
kak.moje da go.lishavat ot pravoto.mu na bogatstvoto mu.
Tazi nasha darjava.i opravnost e pod vaqkva kritika
sega sthe pravqt struvat i sthe ostane za darjavata.ili muzei ...uj..
bukoves
bukoves
простотия до шия