В Международния ден за действие срещу климатичните промени стотици излязоха на протест в най-големите градове, за да покажат ангажираността си към глобалното затопляне.
Инициативата тази нощ бе в навечерието на започващата във вторник в Ню Йорк среща на високо равнище на ООН за климатичните промени, в която ще участват над 120 държавни и правителствени ръководители.
Най-масово бе шествието в Ню Йорк, града домакин на форума. Според организаторите на акцията в нея са се включили около 310 000 души, сред които и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор, актьорът Леонардо ди Каприо.
Протести имаше и в още 166 страни, включително България, Великобритания, Франция и Афганистан, съобщи Ройтерс.
Генералният секретар на ООН, облечен в тениска с надпис "Искам действия по климатичните промени", вървеше заедно с британската зооложка Джейн Гудол и френската министърка на екологията Сеголен Роаял. "Това е планетата, на която ще живеят следващите поколения", каза Бан Ки-мун пред журналисти. "Няма резервен план, защото нямаме резервна планета", подчерта той.
Ди Каприо вървеше с групата на представителите на еквадорско индианско племе, което дълги години води юридически битки с компанията Шеврон заради замърсяването на джунглата на Амазонка.
Преди няколко дни Националното управление за океанографски и атмосферни изследвания на САЩ съобщи, че август 2014 г. е бил най-горещият август на планетата от 1880 г., когато започва събиране на данни за температурните стойности. Тази година през август средната температура на повърхността на океаните и на сушата е била 36,35 градуса Целзий, т.е. с 0,75 градуса Целзий над средните стойности за 20 век и с 0,04 градуса Целзий над предишния рекорд, регистриран през август 1998 г.