При газова криза от 20 до 30 дни много от големите фирми ще спрат своята дейност. 95% от потреблението на газ в страната идва от една тръба, обяви Васил Щонов.
Министърът на икономиката и енергетиката участва в конференцията "Природен газ - инфраструктура, пазари и услуги", организирана от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), предаде БТА.
Миналата седмица стана ясно, че правителството вече прави разчети как да се справи с евентуална газова криза, която може да възникне от напрежението между Русия и Украйна. Двете страни постигнаха временно примирие, но то изглежда твърде крехко.
Щонов очаква, че през първия месец, ако възникне газова криза, ще се справим, но на втория ще трябва да започне процес на ограничаване на индустриалните потребители като първо ще се ограничи доставката на тези, които имат прекъсваем цикъл на производство, а едва след това - на тези с непрекъсваем цикъл.
Домакинствата, които използват газ за отопление, са едва 3%, те са защитени потребители и ще бъдат последните, на които ще бъде спряна доставката на газ, каза Щонов.
Клиентите на топлофикациите ще бъдат сериозно засегнати, ако се стигне до нова газова криза. Парното спира до 5 дни, обявиха от Асоциацията на топлофикационните дружества.
Министърът отново очерта резервните варианти при евентуално спиране или ограничаване на газа от Русия - газ от хранилището в Чирен, преминаване на работа на топлофикациите на резервно гориво - мазут и доставка на газ от Гърция чрез реверсивната връзка.
Местният добив на страната е около 5 процента от дневното потребление. Газохранилището в Чирен може да дава максимум по около 4 млн. куб. метра на ден, а през зимния сезон дневното потребление е около 10 - 11 млн. куб. метра. В момента се обмисля как при нужда топлоцентралите да преминат на мазут, подготвя се логистиката за доставяне на необходимите им количества, посочи министърът.
Вече имаме споразумения с Гърция, които ни позволяват в условия на криза да получаваме от 1 до 3 млн. куб. метра газ на ден, надяваме се да договорим и 5 млн. куб. метра и тогава няма да се налага да ограничаваме нищо, но при криза и самите гърци ще изпитват затруднения, информира Щонов.
Той каза още, че капацитет е резервиран чрез закупуване на финансови инструменти (фючърси), които ще ни позволят цената при доставка на газ от Гърция да е фиксирана.
Щонов заяви в отговор на въпрос, че тази цена със сигурност ще е по-висока от цената, на която сега получаваме газ от Русия, но в условия на криза ще трябва бъдат осигурени количествата синьо гориво за страната ни.
В момента хранилището в Чирен продължава да се пълни с газ и към вчерашна дата то е запълнено на 80% или с 440 млн. куб. метра газ. Проблемът е, че хранилището не може да се източва достатъчно бързо. Количествата обаче ще стигнат за около 120 дни, каза Щонов.
В условия на криза страната ни ще се надява да получи изключение от правилата на ЕС, за да може топлофикациите да ползват по-замърсяващото гориво мазут.