Разсрочват договорите с двете американски централи

Служебното правителство ще предложи да бъдат разсрочени договорите с двете американски централи.
Двете американски централи - ТЕЦ AES Марица Изток 1 и ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, имат сключени с държавата 15-годишни договори ( от 2011 до 2026 г.) за изкупуване на цялата произведена от тях електроенергия. Те имат срок на живот от 50 години и спокойно може договорите с тях да се разсрочат във времето, за да може финансовата тежест от тези договори в близките години да намалее, заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов, цитиран от БТА.

Започнали сме разговори с двете централи, но трябва да сме реалисти - едва ли един инвеститор, който има 15-годишен договор за изкупуване на електроенергия, ще промени този договор в срока на действие на служебното правителство, каза Щонов.

Друга мярка, която се обсъжда за намаляване на дефицита в системата на енергетиката, това е заводските централи и топлофикационните дружества, които произвеждат електроенергия по комбиниран способ на преференциални цени, да бъдат накарани да използват за собствени нужди тази енергия и едва остатъка да продават по високи цени, обясни министърът.

Той каза, че в момента заводските централи продават произведената от тях електроенергия на високи цени, а в същото време си купуват електроенергия от свободния пазар.

По рано вицепремиерът Екатерина Захариева обяви, че терминът поскъпване на тока не е съвсем правилен, защото става въпрос за спасение и възстановяване на нормални цени на електроенергията.
Тя декларира, че в никакъв случай хората не трябва да плащат за скъпите проекти като АЕЦ "Белене" и "Цанков камък", които са платени от бюджета на НЕК.

Вчера от ДКЕВР напомниха, че от 1 октомври цените на електричеството се повишават с близо 10%. Решението на ДКЕВР предизвика невъздържана реакция сред граждански организации и те провалиха откритото заседание, хвърляйки яйца по комисията.

Според Щонов, увеличаването на цената на тока е наложителна стъпка към стабилизирането на пазара.

"Наясно сме, че покупателната способност на българите е ограничена, но тази стъпка е необходима, защото в противен случай ще имаме сътресения в икономиката", подчерта служебният министър.

Щонов не отрече, че цената на енергията от слънчевите централи е висока, но поясни, че това е чиста енергия и държавата е поела ангажимент за нейния дял в България.

"Законът е приет и не можем да изгоним всички чужди инвеститори, вложили във ВЕИ-та", каза още той и добави, че предстои анализ на цените на електроенергията от слънчевите централи.

Щонов обяви, че в мерките за стабилизиране на НЕК е заложено и ограничаване на неефективното производство, водещо до скъп ток. Той каза още, че 95% от експертите в Енергийния борд са се обявили за вдигането на цената на електроенергията.

Щонов добави, че ако не се вземат мерки, дефицитът е НЕК ще нараства с близо 1 млрд. лв. годишно.

Енергийни сметки, представени от министъра

Общо 2,9 млрд. лв. е дефицитът в НЕК като 1,5 млрд. лв. са от проектите "Цанков камък" и "Белене", а останалите 1,4 млрд. лв. са натрупани през последните две години заради дисбалансите в сектора, каза Щонов.

За първите шест месеца натрупаният нов дефицит е 360 млн. лв., а за следващите 12 месеца, считано от 1 юли 2014 г. се очаква да се натрупат нови 900 млн. лв., ако не бъдат предприети мерки, очерта картината министърът. Това е така, защото цената на микса от закупуваната от НЕК енергия от различни видове производители е 166 лв. на мегаватчас, а цената, на която НЕК продава енергията на крайните снабдители е 114 лв. на мегаватчас.
Така НЕК губи по 52 лв. на мегаватчас, а регулираният пазар е в размер на 17,3 тераватчаса, обясни Щонов.
От изкупуването на енергия от слънчевите централи на средна цена от 500 лв. на мегаватчас в НЕК се натрупва дефицит от 500 млн. лв;
Oт изкупуването на енергията от вятърните централи дефицитът се увеличава с още 80 млн. лв.
От заводските когенерации и ТЕЦ-ове идват още 200 млн. лв. дефицит за НЕК.
От от ТЕЦ AES Марица Изток 1 - 200 млн. лв.,
От ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 - още 70 млн. лв.
Сумата на тези цифри е 1 млрд лв., очерта ситуацията министърът.

Благодарение на ниските цени на енергията от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" тези дефицити ще бъдат редуцирани с 350 млн. лв.

Заедно с увеличението на цената на тока от 1 октомври с около 10 процента, дефицитът ще остане около 700 млн. лв., обясни министърът.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини