4% дефицит на касова основа или над 3 млрд. лева очакват страната ни според актуализирания вариант на бюджета, изготвен от служебното правителство.
В консолидираната фискална програма се включва както държавния бюджет, така и парите за здраве и по европейските средства.
Предвижда се поемане на нов държавен дълг от 4,5 млрд. лева, като се предвижда възможност за ликвидна подкрепа и за предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете.
Експертите в министерството на Румен Порожанов очакват дефлация за годината от над едно на сто, както и минимален растеж на икономиката ни - с 1,5 на сто вместо очакваните 1,8 на сто.
Реално дефицитът по държавния бюджет ще се увеличи до 3,6 на сто от брутния вътрешен продукт или с над 1,5 млрд. лева.
Финансовото министерство обаче отчита проблемите с Националната здравноосигурителна каса и на средствата от Европейския съюз. Така на касова основа в консолидираната фискална програма се очертава дупка от над 3 млрд. лева, което прави 4 % от брутния вътрешен продукт.
От министерството на Румен Порожанов отбелязват, че се очертава сериозен недостиг при финансирането на социални плащания, поради увеличения брой бенефициенти при осигуряването на социална закрила на най-уязвимите групи от населението, тези в неравностойно положение, както и за гарантиране подкрепата на децата и семейството.
Също така Министерството на здравеопазването изпитва трудности за обезпечаването на необходимото финансиране на психиатричната помощ, хемодиализата, лечението на болни от ХИВ/СПИН, финансирането на спешната помощ, както и за финансово подпомагане на лечебни заведения за болнична помощ в отдалечени и трудно достъпни райони, в които липсата на здравни звена представлява сериозен риск за населението.
В МВР също няма достатъчно пари. В контекста на предлаганото увеличаване на дефицита и осигуряването на надежден буфер за ликвидна подкрепа се поражда необходимост от поемане на нов държавен дълг, респективно промяна на предвидените дългови ограничения за 2014 г., които да позволят да бъде обезпечено допълнително дългово финансиране в размер до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината, допълват от финансовото министерство.
В предвидения нов дълг е включена възможност за дългово финансиране с оглед предоставяне на ликвидна подкрепа в рамките на одобрената държавна помощ от ЕК в размер до 2,9 млрд. лв. или в рамките на същия лимит поемане на нов държавен дълг за предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в размер до 700 млн. лева.
Посочените обстоятелства налагат увеличение на допустимия максимален размер на държавния дълг към края на годината до 22,5 млрд. лв., което прави 28,4 % от прогнозния брутен вътрешен продукт.
Предвижда се максималният размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени през годината, да бъде увеличен с 2,0 млрд. лв. във връзка с предвидената възможност за издаване на държавни гаранции в полза на Фонда за гарантирането на влоговете в банки.