Пенсионната възраст се увеличава с 4 месеца на година

Максималният осигурителен доход да се обвърже с МРЗ. Вноските за пенсия и безработица да се увеличат с 1%. Пенсионната възраст се увеличава с 4 м. на година.
Това предлага Консултативният съвет за оптимизиране на осигурителната система към министъра на труда и социалната политика, съобщи социалният самият Йордан Христосков. 
Той представи днес на пресконференция вариантите на предложенията на експерти по осигуряването, предаде БТА. 

За пенсионната възраст при най-масовата 3-та категория труд

Пенсионната възраст на жените и мъжете от 2015 г. се увеличава с по 4 месеца до достигане 63 г. за жените през 2021 г. и 65 години за мъжете през 2018 г. 

Необходимият осигурителен стаж нараства със същата стъпка до достигане на 40 г. за мъжете и на 37 г. за жените. 

Първият вариант - ново предложение на експертите, е изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2036 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо очакваната продължителност на живота. 

При втория вариант се предвижда изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2028 г. и след това въвеждане на автоматичен механизъм. При този вариант повишението на пенсионната възраст на жените е с по 2 месеца на година до 2016 г. и за периода от 2017 до 2027 г. е с по 4 месеца за година. 
При мъжете пенсионната възраст се повишава с по 2 месеца до 2016 г. и след това - с по един месец на година, предвижда този вариант. 

Третият вариант предлага изравняване на пенсионната възраст на жените и мъжете на 65 г. според годината на раждане и след това да се въведе автоматичен механизъм . 

В първия вариант за нарастване на стажа се предвижда да се запази стъпката за нарастване на осигурителния стаж с 4 месеца от началото на всяка календарна година до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените. 

Според втория вариант, стажът нараства със стъпките на нарастване на възрастта (от съответния вариант) до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените. 

За максималния осигурителен доход

При първия вариант за максималният месечен размер на осигурителния доход се предвижда да бъде равен на осем или десеткратен размер на минималната работна заплата към 1 януари на текущата календарна година. 

При втория вариант се предвижда осигурителният доход, от който се изчисляват осигурителните вноски, да не може да бъде по-голям от осем-десеткратния размер на минималната работна заплата за месеца, за който е получен доходът, върху който се дължат осигурителни вноски. 

Предложенията предвиждат максималният месечен размер на осигурителния доход за 2015 г. да стане 3040 лв., ако е равен на 8 МРЗ, и 3800 лв., ако е равен на 10 МРЗ. 

За осигурителните вноски за пенсия


Нарастване на осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процентен пункт от 1 януари 2015 година, а от 1 януари 2019 г. - само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт, предвижда вариант на предложения за реформи. 

При втория вариант се предвижда нарастване на осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процент пункт от 2016 г, а 2019 г. да има ново нарастване само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт.

Наказания за неплатени вноски


Има и предложение още от началото на 2015 година да се въведе наказателна отговорност за длъжностни лица, които избягват установяването или плащането на задължителни осигурителни вноски. 

Друго предложение е да се възстанови отменена разпоредба в Кодекса за социално осигуряване, съгласно която длъжностно лице, което начисли, не начисли и/или разреши изплащането на възнаграждения, без да са внесени дължимите за тях осигурителни вноски, се наказва с глоба в размер на невнесените осигурителни вноски, но не повече от 20 000 лв.

За държавните служители

Друго предложение е да се въведе лична осигурителна вноска за държавните служители и служителите от специалните ведомства, които до този момент не плащат осигурителни вноски.

Тази мярка ще се прилага с компенсирано увеличение на работните заплати, за да не намалява доходът на лицата. Голямата цел на тази мярка е равнопоставеност и възстановяване на доверието в социалната система. 

За ранното пенсиониране

За ранното пенсиониране, на което имат право миньорите например, са разработени 4 варианта за промени. Правото им да се пенсионират по-рано от останалите ще се запази въпреки плавното увеличение на възрастта. 

За работещите в специализираните ведомства, като полицаи и военни, се предлага въвеждане на пенсионна възраст, каквато за тях в момента няма. 

За инвалидните пенсии

Предлага се по-труден достъп до инвалидни песнии, както и инвалидната добавка за пенсионерите да отпадне. 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини