Снимката е от групата на село Градина във Фейсбук |
На сайта на Министерството на околната среда и водите е публикуван проект на заповед, с която територията между селата Градина и Мирово става защитена под името „Градинска гора“. В нея влизат около 4000 дка от землището на Градина, 500 от които с решение на Общински съвет са раздадени за обезвъзмездяване на собственици, на които не са им върнати земит в реални граници. Част от тях вече са разорали площите, други се използват за пътища. Според кмета на селото проблем е и това, че в гората, със специално разрешително е правена сеч, която е задоволявала нуждите на населението.
В границите на защитената зона се предвижда да се забрани засаждането на видове, които не са характерни за местността и употребата на продукти за растителна защита, минерални торове Няма да е възможна промяна на предназначението и начина на ползване на мерите както и залесяването и превръщането им в обработваеми земи. В зоната се забранява добивът на дървесина и биомаса, пашата в горските територии, както и движението на моторни превозни средства извън съществуващите пътища.
Проектът е публикуван на 10 декември и вече тече едномесечен срок за възражения, мнения и препоръки.
Предмет на опазване в защитената зона „Градинска гора ще са някои видове дървета, защитени от Закона за биологичното разнообразие и тяхното местообитание. Там живеят три вида бозайници: видра, лалугер и пъстър пор. От земноводните и влечугите в защитената зона могат да се срещнат червенокоремната бумка, пъстрият смок, обикновената блатна костенурка, шипобедрената и шипоопашатата костенурка, както и големият гребенест тритон. На територията на „Градинска гора" живеят и безгръбначните: бисерна мида, бръмбар рогач и буков сечко. На повечето от тези видове местните дори не знаят имената, но след заповедта ще трябва да се отнасят с особено внимание към тях. На територията на „Градинска гора" се намира защитената местност „Находище на блатно кокиче" и защитена зона за опазване на дивите птици „Марица - Първомай", които запазват статута си, категорията, границите и режимите си на опазване съгласно Закона за биологичното разнообразие.
Гуню
Къртю
23
55