Нови обстоятелства ни карат да променим песимистичния сценарий, че опелото на проекта за газопровода "Южен поток" се е състояло.
Това каза за БГНЕС енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
Отскоро има решение на Върховния административен съд на Руската федерация, с което отпада изключителният монопол за износ на газ на "Газпром експорт". Това е много важно събитие, революция, защото Москва вече обяви, че създава газова борса за всеки желаещ да изнася природен газ, коментира Тасев.
С този акт Русия реално отваря всичките си тръби за Третия енергиен пакет. Това означава, че всяка европейска компания, включително и родната "Булгаргаз" може да отиде и да договаря количества, след това те могат да бъдат транзитирани на входа посредством свободния капацитет на съществуващите тръбопроводни системи, обясни експертът. Като отменя монопола, Русия се включва в изпълнението на Третия енергиен пакет. Всички изисквания досега за спазване на пакета бяха насочени към входа на тръбата, добави Тасев.
"Да се включите в мрежата в България означава да докарате отнякъде газ, да построите тръбопровода и компресорна станция, която да вдигне налягането до 95 атмосфери. Същата задача, но ако преместите газопровода по морската част, която, всъщност, е извън територията на ЕС, се усложнява. Там компресорната станция трябва да има 290 атмосфери плюс преодоляването на 2,5 км дълбочина. И така, още от първия ден битката беше за входа на тръбата."
Откъде да дойде природният газ до входа на тръбата?
Атанас Тасев пояснява, че възможностите в Черноморския регион са няколко.
Първата е свързана с руския газ. Втората - с "Шах Дениз 2". Находището е на около 1500 км от входа на тръбата.
Съществуват газопроводи от Азербайджан до руската станция в Анапа, но те са малък капацитет. Освен това "Шах Дениз 2", като потенциален източник, ще предоставя на Европейския съюз след 2019 г. 16 милиарда куб. м синьо гориво, които предварително вече са резервирани: 6 млрд. куб. м отиват за Турция за газопровода ТАНАП и 10 млрд. куб. м през ТАНАП отиват в ТАП за ЕС, обяснява експертът.
"Значи - няма свободни количества газ. С отпадането на газовия монопол, на входа на "Южен поток" или както и да се нарича новият проект, веднага могат да се появят различни играчи, включително западни фирми. Отваря се възможност за цялостното спазване на Третия енергиен пакет", смята проф. Тасев.