Димитър Танев от РБ заяви, че ГЕРБ, ДПС и ПФ са осигурили мнозинство за промените в пенсионния модел. РБ няма да подкрепи промените при гласуване в зала.
Вчера депутатите от бюджетната комисия приеха на второ четене бюджета за догодина. Така от 1 януари влизат в сила и новите правила за пенсиониране. Пенсионната възраст няма да се вдига, стажът ще нараства с по 4 месеца годишно. Родените след 31 декември 1959 г. ще могат да избират къде да се осигуряват допълнително (но задължително) за втора пенсия – в НОИ или в частен фонд.
Зам.-председателят на бюджетната комисия Димитър Танев (РБ) обясни пред БНР, че са гласували "въздържал се", защото имат принципна позиция, че толкова сериозна промяна на пенсионния модел трябва да бъде направена след широка обществена дискусия.
Според него задължително трябва да бъде направена оценка на въздействието на тази промяна и какви са последствията.
Той обясни, че след заседанието на бюджетната комисия са се събрали и са решили да гласуват "против" замразяването. От РБ ще направят всичко възможно промените да не се гледат в пленарна зала.
"Надяваме се през следващите дни да направим ефективен диалог с нашите колеги и да изясним позициите, но се надявам да не се стигне до толкова сериозни промени, които са се случат без необходимия дебат и без оценка. Надяваме се да постигнем консенсус с партньорите ни от ГЕРБ. Към настоящия момент не е необходимо това да се случва, защото тези промени нямат пряко отражение към бюджет за 2015", коментира Танев.
Пред БНТ съпредседателят на РБ Радан Кънев обясни, че ако се стигне до подобно решение, в което започнат трансфери от частните фондове към НОИ, това ще е най-важното политическо решение, което България е взимала във вътрешната си политика от 2000 г. насам.
Той също каза, че Реформаторският блок няма да подкрепи текстовете в Бюджет 2015 за пенсионната реформа в пленарна зала.
Според него промените в пенсионната реформа трябва да се обсъждат поне половин година, а "не така на неделно матине", визирайки срещата в неделя между правителството и синдикатите, когато се разбраха за замразяването на пенсионната възраст за 2015 г. Представители на работодателите не присъстваха на срещата.
Кънев каза, че процесът на съгласуване на решенията в коалицията цели не да няма сърдити, а да се стигне до най-правилното решение и случаят бил характерен с това, че не се стига до най-правилното решение.
"Трябва да си дадем време и да общуваме с всички заинтересовани страни, които не са само синдикатите", отбеляза лидерът на ДСБ.
Според него след обстойно обсъждане нито една политическа група в 43-ия парламент няма да подкрепи това решение.
Министърът на финансите Владислав Горанов коментира вчера, че целта на предложението на ГЕРБ за избора на пенсионен фонд е да има повече свобода и демокрация в държавата, свобода на избора и нищо повече.
"Замразяването на пенсионната реформа не е добра новина, освен ако до март няма широко политическо и обществено съгласие за истинска реформа в сектора", коментира пък президентът Росен Плевнелиев.