Линейките ще бъдат придружавани от патрулки, когато се налага и по преценка на полицията. Това обяви депутатът от ГЕРБ ген. Стоян Тонев, пише„Монитор”. Той обясни, че полициите ще пазят медиците, когато те отиват на адреси, където вече е имало прояви на насилие или агресия. Става дума не само за определени райони и региони, но и за конкретни семейства.
Телефоните в спешните центрове ще бъдат свързани с МВР и когато се налага, полицейски патрул ще придружава медиците. Това обаче няма да се случва по желание на лекаря, а по преценка на униформените. Ген. Тонев изрази надежда мярката да влезе в сила възможно най-скоро и проблемът да бъде решен до шест месеца.
До нея се стигна след зачестилите случаи на побои на лекари през последния месец.
Такова е решението към момента след проведените консултации на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов с Националния консултативен съвет, лекарския съюз и пациентски организации по отношение на здравните реформи в страната.
МВР и здравното министерство се договориха преди около две седмици необходимостта от придружаване от полицаи на екипи на Спешна помощ да се преценява по места. Областните директори на МВР и директорите на центровете за спешна медицинска помощ в страната ще идентифицират регионите и районите, където през последните две години е имало инциденти с лекари. Те съвместно ще трябва да решават в кои квартали полицията да оказва съдействие на лекарите.
По данни на Министерството на здравеопазването от началото на годината досега има регистрирани 225 нападения над доктори от Спешна помощ. От тях 174, което прави около 80 на сто, са били в ромските махали.