Преяждането по празниците обикновено се осъжда остро и се заклеймява като изключително вредно.
Всеки път, когато се отпуснем на масата, след това се чувстваме виновни. Освен, че вината се отразява негативно на емоционалното ни състояние обаче, тя е и вредна за здравето. Чувството на вина или срам може да предизвика редица физически симптоми, вариращи от свиване на стомаха на топка до изтощение и депресия. Също така, то стресира имунната система.
Изследване, публикувано през 2004 г. от Американското психосоматично общество, показва, че чувството за страх и вина има негативно отражение върху имунната система и предизвиква различни възпалителни реакции в организма.
Солта, мазнините и въглехидратите са стресови редуктори. Те помагат да поддържаме кортизола и адреналина под контрол и да се чувстваме по-отпуснати.
Затова няма нищо лошо да слушате тялото си и да му давате толкова храна, колкото се нуждае.
Това, което ядете през 80% от времето при нормалната си диета, каквато и да е тя, е всъщност нещото, което влияе на здравословното ви състояние. Ако се съсредоточите върху здравословна, разнообразна и богата на полезни вещества храна през 80% от времето, ще бъдете здрави.
През останалите 20% няма да бъдете перфектни. И в това няма нищо лошо. 100-процентовата перфектност не е задължителното условие, за да изглеждате добре и да сте здрави.
Давайки си разрешение да ядете каквото си пожелаете през празниците, ще установите, че сте много по-щастливи, по-малко стресирани, и ще се наслаждавате на празниците повече, в сравнение с пътите, в които сте се ограничавали съзнателно.
Има значение това, което ядете през останалото време на годината. Празничните трапези не са проблемът и няма да ви навредят особено.
глупаци
Само едно ще ви кажа - Бог забавя, но не забравя! Преяждайте си с лайната.
Прасе