Юристи от държавната администрация, работили и в частни банки, са предложени за временни синдици на затворената Корпоративна търговска банка (КТБ). От фонда за гарантиране на влоговете съобщиха, че са избрали за управители на банката с отнет лиценз Лазар Илиев и Росен Ангелчев. Молбата с искане за назначаването им вече е внесена в Софийския градски съд.
Мотивът на фонда за влоговете е, че заради обжалването на акта на Българската народна банка (БНБ) за отнемането на лиценза на КТБ, е спряно производството по несъстоятелност на банката. "Това неминуемо води до намаляване стойността на активите на банката и съответно до намаляване на размера на средствата, които ще се възстановят", смятат от фонда, който е и най-големият кредитор на КТБ.
Съдът трябва да разгледа искането за назначаване на временни синдици най-късно утре. Според променения вече Закон за банковата несъстоятелност съдът е длъжен в същия срок да ги назначи.
Илиев и Ангелчев трябва да заменят квесторите на КТБ, назначени от БНБ. Синдиците са избрани от списък, съставен от Българската народна банка (БНБ). Той обаче не е публичен, за да не се разкривали личните данни на хората в него.
Назначаването на временните синдици стана възможно, след като във вторник влязоха в сила промените в Закона за банковата несъстоятелност, с които се въведе и фигурата на временния синдик. Той управлява банката, за която има решение на БНБ за отнемане на лиценза, до откриването на производство по несъстоятелност. Синдиците имат право да завеждат искове за разваляне на сделки по прихващания между кредити и депозити в банката, както и срещу трети лица, получили непряко пари от банката. Законовите промени бяха подкрепени от почти всички партии в парламента и след призив на премиера Бойко Борисов. Мотивът на политиците беше, че така ще се спре "източването" на активите на КТБ при управлението на квесторите.
Предложенията за временен синдик Лазар Илиев до момента е бил главен секретар на Сметната палата, където преди това е работил като директор на дирекция „Административна дейност“. Преди да мине в държавната администрация Илиев е бил в ръководството на Централна кооперативна банка. В периода от 1993 г. до 2002 г. Илиев е бил главен юрисконсулт и директор на дирекция „Правна“ в Първа инвестиционна банка. Преди това е работил като юрист в Българската народна банка.
Илиев е завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. "Притежава високи организационни умения и компетенции в областта на правото, икономиката, финансите и управлението на работните процеси, придобити в хода на професионалното му развитие. Владее английски и руски език", пише в съобщението на фонда.
Второто предложено име - Росен Ангелчев, до момента е работил като държавен експерт в дирекция „Енергийна сигурност“ в Министерството на енергетиката. Този пост е заемал от началото на годината. От 2004 до 2015 г. работи в министерството на икономиката, където заема различни позиции. Бил е зам.-председател на борда на директорите на „Вазовските машиностроителни заводи“ (ВМЗ). Преди да започне кариера в държавната администрация е работил във вече несъществуващата авиокомпания „Балкан“. Бил е помощник-синдик в Минералбанк. Между 1997 г. и 2000 г. е главен юрисконсулт във вече обявената в несъстоятелност Частна земеделска и инвестиционна банка, а преди това е бил юрисконсулт в Първа частна банка.
Ангелчев е завършил международно право от Московския институт по международни отношения. "Притежава добри ръководни умения и опит в областта на несъстоятелността и ликвидацията на търговски дружества", пише в съобщението на фонда.