Издаването на новия образец контролен талон за автомобилите, които ще съдържа повече данни за превозното средство, ще започне в края на този, началото на следващия месец, каза днес по Би Ти Ви началникът на "Пътна полиция" комисар Бойко Рановски. Промяната във вида на единия от документите за колите се наложи заради проблеми с гръцките и унгарските власти. Те изискваха от българските водачи т.нар. голям талон на колата, в който са записани всички технически характеристики на превозното средство.
В новите малки талони, които се състоят от две част, вече ще присъстват почти всички данни от големия – тегло, товароносимост, конски сили и т.н. Подмяна на документите не се налага, уточни Рановски. Новият образец ще се издава за всички моторни превозни средства, регистрирани след влизането му сила. В същото време всеки, който желае, ще може да смени старият си малък талон с новия. Цената остава без промяна – 9 лева.
Коментирайки 24 часовата паневропейска акция за контрол на скоростта, която се проведе тази седмица, началникът на пътната полиция посочи, че от нея е имало един важен резултат – не е имало загинали по пътищата, въпреки, че катастрофи не са липсвали. Бойко Рановски припомни, че превишената и несъобразената с пътните условия скорост са причина за 40% от пътните инциденти и половината от загиналите по пътищата.
Според данните на КАТ за януари и март данните за загиналите и ранените при катастрофи са близо до миналогодишните нива. През април обаче има ръст на броя за загиналите и ранените. Според Бойко Рановски причината е подобряването на времето и откриването на мотосезона.
Началникът на пътната полиция очаква тежките инциденти да намалеят, след като в началото от следващия месец отново започне налагането на глоби от мобилните камери с електронен фиш. Парламентът прие нужните за това текстове през февруари, но все още я няма наредбата на министъра на вътрешните работи, която да регламентира подробно контрола и налагането на санкциите.
Коментирайки инцидентът с психично болен шофьор, който едва не уби моторист в Кресненското дефиле, Рановски посочи, че за любителска книжка (категория В) не се изисква психотест, а само бележка от личния лекар, че човек е психически здрав. Друг проблем е, че след издаването на книжката, КАТ не получава обратна информация за промяна в психическото състояние на водачите. Така до преиздаването на документа, което става веднъж на 10 години, няма как да се свалят от автомобилите хората с психични проблеми.