Противоречия между Закона за енергията от възобновяеми източници, решения на бившата Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и тълкувания на НЕК забъркаха голяма каша с цените за зеления ток на стойност около 100 млн. лв. Това стана ясно вчера от коментари на енергийни експерти и собственици на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Както писа „Преса“, след Великден НЕК е разпратила писма до производителите на електроенергия от слънчеви и вятърни електроцентрали да върнат надплатени суми за зелен ток, произведен през миналата година.
Като основание е посочена промяна в закона от 1 януари 2014 г. Тя въвежда квоти за количествата енергия от ВЕИ, която се заплаща по завишени (преференциални) цени. Предишното ръководство на НЕК не приложило законовите ограничения, а допуснало цялото производство на зелен ток да бъде платено скъпо. Според оценки на експерти разликата е на обща стойност около 100 млн. лв.
Бъркотията се задълбочи от тълкувание на НЕК как се изчисляват квотите за всеки производител. От изпратените писма става ясно, че според електрокомпанията преференциалното плащане трябва да спре, когато се изчерпи броят работни часове, посочен в ценовото решение на ДКЕВР за всеки производител. За фотоволтаичните паркове тази квота най-често е 1250 часа годишно. Според НЕК няма значение дали през това време ВЕИ са работили на пълна мощност, или не. Компанията се опира на факта, че бившата ДКЕВР в своите решения също работи с понятието „часове“, а не с „ефективни часове“ - време, през което инсталациите са работили на пълна мощност.
Законът от своя страна казва, че квотите се определят на база на инсталираната мощност и средногодишната продължителност на работа, посочена в решение на ДКЕВР.
„Не мога да повярвам, че НЕК плаща за часове, а не за произведена електроенергия“, коментира председателят на енергийната комисия на парламента Делян Добрев. Според него писмата, разпратени от ръководството на компанията до производителите, са гаф, който трябва да бъде поправен час по-скоро.
Производителите на зелена енергия са скандализирани и от известията, пратени от НЕК, че след 31 март т.г. се очаква те да изчерпат тазгодишните си квоти и след това ще им се плаща на по-ниска цена - по 125 лв. за мегаватчас. За сравнение средната преференциална цена е 480 лв./мвтч. Собствениците на ВЕИ възразяват, че ефективните им часове ще свършат много по-късно. След острата реакция на сектора НЕК е поискала от КЕВР указания как да се изчислят преференциалните квоти.
Шефът на КЕВР забрани устните въпроси
На третата седмица от встъпването си в длъжност председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обяви вчера пред журналисти, че вече няма да отговаря на устни въпроси от тях. „Когато ние имаме нещо, което искаме да съобщим на медиите, ще ви оповестим на страницата ни, че ще се проведе пресконференция или брифинг“, поясни той. Журналистите ще могат да поставят само писмени въпроси. Отделно председателят ще дава интервюта за телевизиите.
„Знаете ли, мен наистина вече устата ме заболя да обяснявам на непрекъснатия въпрос на журналистите: „Ще се вдига ли цената на тока от 1 юли? Няма ли да се вдига цената на тока от 1 юли?“ Аз го казах хиляди пъти. Глухите вече го чуха“, оплака се Иванов. Той отказа да коментира проблема с писмата на НЕК за квотите за зеления ток. Председателят изрази нетърпимост дори към начина, по който го гледа репортерка. „Не ме гледайте с такъв уплашен вид, като че ли срещу вас стои динозавър“, разпореди той.
Още от времето на кабинета „Орешарски“ енергийният регулатор няма упълномощен служител за връзка с медиите.