Лимит на найлоновите торбички в Европа

Европейският парламент прие директива за  намаляване на потреблението на найлонови торбички, предаде БГНЕС.

Милиони от тях се използват всяка минута. Те са най-разпространеният  боклук след цигарените фасове. Но краят на пластмасовите торбички е в  процес. От 2019 г. няма да има безплатни торбички, а нови правила ще наложат цени за тях в цяла Европа. На гражданите ще бъде наложен лимит от 90 пластмасови торбички на година.

Средностатистическият европеец употребява по 190 торбички годишно. От  тези 100 млрд., 8 млрд. попадат в реки и езера или в полето и на шосето. 

Торбичка се произвежда за 5 секунди, използва се за 5 минути и се  разгражда за 500 години.

В Северно море 94% от птиците имат пластмаса в  стомаха си. Морските животни и птици бъркат боклука с храна и го  изяждат.

Като мярка за това явление ЕП наложи правила. Но употребата в различните  страни е различна. През 2010 г. средно българинът е употребил по 246  торбички за еднократна употреба и 175 торбички за многократно  използване. Това ни нарежда на 11-то място в Съюза. В Дания и Финландия  всеки използва по 4 торбички годишно, а в Полша, Португалия и Словакия  употребата е 100 пъти по-голяма.

"Безплатните торбички вече са в миналото, време е за мерки за опазване  на екологията. Надявам се днешната победа да бъде първата, но не и  последната", каза Маргрет Аукен от Групата на зелените, предложила  директивата за найлоновите торбички в ЕП. Държавите-членки на ЕС ще имат  18 месеца да приложат приетите мерки в своето законодателство.

Европейският закон засяга леките пластмасови торбички с дебелина под 50  микрона.  Изключение ще са  суперлеките найлонови торбички с дебелина под 15 микрона, които се  използват на сергиите за плодове и зеленчуци.

Източник: bgnes

Facebook коментари

Коментари в сайта

Видеа по темата

Случаен виц

Последни новини