Богатите на витамините А, С и Е продукти ограничават вредата от свободните радикали и стареенето на кожата.
Авокадо или не
Авокадото е известно със съдържанието си на някои ключови за здравето на кожата вещества като витамин Е, витамин К, витамините от група В, протеини, бета каротин и калий. Те предпазват кожата от увредата на свободните радикали и забавят процеса на стареенето.
Витамин Е е мастноразтворим витамин, който помага да ограничим увредите от ултравиолетовите лъчи.
С най-много витамин Е ще се заредим, ако хапваме повече растителни масла - царевично, слънчогледово, соево и от пшенични зародиши. Орехи, бадеми, фъстъци и всякакви ядки и семена също са богати на този витамин. Има го и в пълнозърнестите храни, листовите зеленчуци, зеления боб, граха, марулите, доматеното пюре, патладжаните, морковите.
Дробчета, чушки, моркови и тиква
Витамин А също е мастноразтворим. Той влияе на растежа, участва в развитието на зъбите и скелета на човека. Важно негово качество е, че регулира обменните процеси в епителната тъкан, и недостига му води до суха кожа, чупливи нокти, късаща се коса. Липсата на витамин А води и до така наречената кокоша слепота, тъй като той участва в синтеза на зрителния пигмент - родопсин, осигуряващ адаптация на очите към слаба светлина.
Витамин А включва група мастно разтворими съединения, които са близки по структура и проявяват биологично действие подобно на това на главния представител ретинол, наречени ретиноиди. Витамин А е представен само в храни с животински произход. Богати на бета каротин и други каротеноиди, предшественици на витамин А са зеленчуците. Основно се съдържа в тъмнозелени, оранжеви и червени зеленчуци - домати, броколи, пъпеши, тикви, праскови, манго и особено в морковите от 8 до 14 мг. Също така в млечните продукти, яйцата, листните зеленчуци, картофи, боб, грах.
Известно е високото му съдържание (за 100 грама) в червените чушки - 10мг, черният дроб - 7.3 мг, рибеното масло - 6 мг, червеното цвекло - 6мг и спанака - 5-15мг, копривата - 8-15 мг.
Прекомерния му прием е опасен за здравето, дневните нужди са 375-1000 µgРЕ (мкг) (1 ретинол еквивалент = 1 µg ретинол или 6 µg бета-каротин = 3,33 МЕ витамин А). При хипервитаминоза се наблюдава главоболие, нарушение в съня и зрението, отпадналост, болка в костите и ставите.
Лимони, портокали, горски плодове и домати
Всички те са богати на витамин C. Трябва да бъдат консумирани веднага, след приготвянето. Витамин C не се запазва дълго, след контакт въздуха той се окислява.