Васил е приет на Острова, но избира СУ, Петър отива в Кеймбридж, а Христо - в Станфорд Три научни проекта донесоха четири награди на гимназистите ни.Четирима български ученици донесоха на България четири награди от най-престижното състезание за предуниверситетска наука - Intel ISEF. Нашите момчета получиха призовете си в битка с общо 1700 ученици в цял свят. По традиция всяка година българи се завръщат поне с една награда от форума, който доказва, че и хора от гимназиите могат да правят наука на академично ниво и да разрешават научни предизвикателства, измъчили не едно и две поколения учени.
Петър Гайдаров от Пловдив спечели две втори награди - едната в категория "Математика", а другата - от Американското математическо общество. Григори Матеин от София пък донесе четвърта награда в категория "Физика и астрономия". Марин Шаламанов от София и Васил Василев от Карлово, които се състезаваха с общ проект, си поделиха четвърта награда в категория "Системен софтуер". Всяка година над 7 милиона ученици, които взимат участие в местни и регионални научни конкурси, си съперничат за възможността да участват на Intel ISEF и да се състезават за до $4 милиона под формата на награди и стипендии. На конкурса финалистите са оценявани от стотици съдии - научни, инженерни професионалисти и представители на индустрията, които имат PhD или неин еквивалент, представляващ 6 г. професионален опит в дадена сфера.
Петър Гайдаров стана известен като "момчето, което реши нерешима математическа задача" Той е ученик на Образцовата Математическа гимназия в града. Неговият проект за Intel ISEF е свързан с т. нар. паркиращи функции. Петър вижда бъдещето си свързано с чистата математика. "Вече имам оферта от Кеймбридж и, стига да я изпълня, ще уча там. Това, че в университета ще уча чиста математика, разбира се, не означава, че не мога на по-късен етап да започна работа в по-приложна сфера. А фактът, че обучението ми ще се проведе в Англия, не означава, че ще остана да живея и работя там. Имам желание да се върна в България, но трябва да има условия да се реализирам добре", разказва той.
"Моят ментор се свърза с мен преди участието ми на една от най-престижните летни школи за гимназисти Research Science Intitute в MIT и ми предложи няколко варианта за теми, по които да работя по време на престоя си там. Аз избрах тема, свързана с "паркиращи функции". Досега съм работил по 2 други проекта. Първият целеше да обобщи едно неравенство, дадено на национална олимпиада преди няколко години", разказва Петър. Негов пръв научен ръководител е Николай Каракехайов, по-голям ученик от Математическата гимназия в Пловдив. "Вторият ми проект беше свързан с проблем, поставен от известния унгарски математик Туран. Да работя по този проблем ми беше предложено от ръководителя на групата ни за Intel ISEF, Константин Делчев. Проектът се оказа изключително успешен и даже преизпълни началните планове. Благодарение на него спечелих втора награда на най-престижния конкурс за проекти в Европа - Европейски конкурс за млади учени (EUCYS). Освен това получих покана за посещение на връчването на Нобеловите награди", споделя момчето.
Григори Матеин учи в Първа Немска гимназия, София. Проектът му е свързан с разработване на методология за анализ и контрол на качеството и /или чистотата на течности на базата на звука, който издава при нагряване.
Васил Василев от Карлово и Марин Шаламанов от София пък учат в Националната Природо-математическа гимназия и имат общ проект. Тяхното откритие е свързано със своеобразна революция на валутните борси при покупко-продажба на валута. Марин иска да учи компютърни науки и мечтае да се реализира у нас, правейки бизнес и наука в ИТ-сферата. Хобитата му са да катери скали и да води школи или лекции по математика и информатика. "Със съавтора ми започнахме да търгуваме ръчно на демо сметки. Тогава започнахме да четем и литература със стратегии за търгуване на борсата, но в различните източници стратегиите започнаха да си противоречат. Затова направихме компютърни симулации и анализи с цел намиране на най-добра стратегии. Използваме компютърен метод, който имитира Дарвиновата еволюция. Така можем да кажем, че проектът ни обединява едновременно ИТ, финанси и биология", разказва той. Васил пък е приет в два топуниверситета на Острова, които са силни именно по специалности, свързани с програмиране - Единбург и Сейнт Андрюз.
Има намерение обаче да остане във Факултета по математика и информатика на СУ, а едва за магистърска степен да кандидатства в чужбина. "Занимавам се с програмиране, с математика, но и историята ми е истинска страст - миналата година се класирах за национален кръг. В свободното си време обикновено излизам с приятели, понякога плувам на "Спартак", друг път просто ми харесва да решавам някакви задачи", разказва той. Идеята за проекта, с който заедно с Марин участват в конкурса, дошла от баща му. "Той знаеше, че се интересувам от бизнес и ми каза да погледна една интернет платформа за търгуване на фондовата и валутната борса. Скоро показах на Марин също се заинтересува. Забелязахме, че изисква много лично време и голяма самодисциплина, железни нерви и доста широк анализ на данни, за да се търгува успешно на валутната борса. Неслучайно над 90% от трейдърите губят сметките си още в първата година. Това става основно заради чувствата, които се месят в трезвата преценка - например, ако имаш губеща сделка, веднага се надига едно силно чувство да си възстановиш парите, което често води до още по-губеща сделка", разказва Васил. "Тогава се замислихме как един алгоритъм би се справил много по-добре с тези проблеми - няма да губим лично време, алгоритъмът няма чувства, които да пречат на преценката", спомня си той. "Последната година работим интензивно върху алгоритъма, идеите са от преди това. Работата протече много плавно и успешно, тъй като бяхме (и все още сме) много вдъхновени да се занимаваме с него", разказва абитуриентът.
Петият наш участник е Христо Стоянов от СМГ, вече приет в Станфорд. Имал покана и от Харвард и престижния Технологичен университет на Масачузетс. Неговият проект е интересна комбинация от теоретична разработка и практическа насоченост. "В края на първи курс ще обявя специалността си - най-вероятно това ще бъде компютърни науки. Никак не е лесно да напуснеш държавата си, дори за само 4 години. Не съм сигурен дали ще се върна, но и не съм сигурен, че ще остана там", споделя младежът.