Министерството призна за масово преписване на матурите. Преглед на печата

"Сега": Просветното министерство призна за масово преписване на матурите

Легитимността на националното външно оценяване след 12-и клас, което има за цел да провери знанията на зрелостниците и е вход за повечето университети у нас, става все по-съмнителна след поредната порция скандални разкрития около матурите. Вчера Нова телевизия разказа за учители от Ихтиман, които са били принуждавани от директора да дават верните отговори на учениците, за да завършат младежите с отлични оценки. От просветното министерство директно признаха, че схемата е работила в минали години и се прилага в някои училища и сега. Оттам обаче не коментираха какви последствия ще имат разкритията за тазгодишната кампания.
В тв репортажа схемата описват вече бивши служителки от професионалната гимназия "Васил Левски" в Ихтиман, които са със скрита самоличност заради страх от саморазправа. Те признават, че миналата година лично са пращали есемеси с верни отговори на учениците по нареждане на директорката. Схемата е изпитана с годините - в 8 ч. в деня на матурата, когато МОН изпраща тестовете в училището, задачите се раздават освен на децата, и на предварително подбрани учители и административен персонал. Те ги решават набързо, а верните отговори изпращат като есемеси или вкарват като пищови в изпитните зали. "Причината е много ясна. Както във всяко училище, е ясно, че нашите абитуриенти трябва да преминат, за да се вземе бюджетът, който те носят", разказва една от учителките. Бюджетът действително зависи от броя на учениците в дадено училище, но не и от оценките на матурите им. Този успех обаче често се използва от училищата за привличане на деца след седми клас.

"Труд": Минималната заплата - същата

Бизнесът и синдикатите не се разбраха за размера на минималната работна заплата на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Въпреки неразбирателството социалният министър Ивайло Калфин заяви, че ще предложи проектът на постановлението в същия му вариант.

До свикване на съвета се стигна, след като преди дни, заради жалба на работодателски организации, Върховният административен съд (ВАС) отмени постановлението на Министерския съвет от декември 2014 г. С него се предвиждаше повишение на минималната работна заплата на два пъти с по 20 лева - на 360 лева от 1 януари и 380 лева от 1 юли.

"Труд": Бойко Борисов: За втори път ми се налага да развалям готова магистрала

"Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова ми докладва, че при проверката на извършената работа на ЛОТ 2 на АМ „Марица" екипът на Агенция „Пътна инфраструктура", заедно с лабораторията на агенцията, които са направили проби на обекта, съгласно изискванията и наредбите за качество, са установили, че в три малки участъка на този лот има отклонения от нормата за равност." Това написа премиерът Бойко Борисов във фейсбук профила си.

"След като получих тази информация категорично и незабавно подкрепих министър Павлова и експертите от пътната агенция да се разпоредят изпълнителят да преработи веднага проблемните участъци. Още снощи бяха вкарани машини за фрезоване, което означава, че се премахва асфалтът изцяло и започва наново асфалтиране в цялостна широчина. Целта ни е цялата магистрала, от 37 км, да отговаря на всички нормативи, показатели и на техническата спецификация. Категорично заявявам, че няма да допуснем компромиси с качеството на пътните обекти, особено с магистралите!

"24 Часа": Българи отказаха да преговарят с циганите в Гърмен

Представители на инициативния комитет, организиращ протестите в Гърмен, вчера отказаха да седнат на масата за преговори с циганите от кв. "Кремиковци". В понеделник вечерта вътрешният министър Румяна Бъчварова и главният секретар на МВР Георги Костов призоваха двете страни към диалог.

Напрежението в общината тръгна в събота вечерта след скандал за силна музика. Тогава над 100 цигани нападнаха с брадви, колове и камъни българите, че им направили забележка. 4-ма бяха ранени, а 8 - арестувани.

"Дума": Разпродадоха на търг имуществото на община Сопот

Имуществото на община Сопот беше разпродадено вчера на търг заради неразплатени 4,5 млн. лева към българо-чешкия консорциум "ГСМ Пауър инженеринг" - фирмата, изградила пречиствателната станция в града. Малко след началото на търга сопотчани блокираха Подбалканския път Бургас-София в знак на протест заради неизпълнено искане за отпускането на безлихвен заем за кметството. В списъка за наддаването, което беше отложено преди две седмици след договорка между кмета Веселин Личев и частния съдебен изпълнител Мариана Обретенова, има компютри, маси, бюра и дори хладилник. В този период градоначалникът се надяваше държавата да отпусне безлихвен заем на общината в размер на 3 млн. и 700 хил. лева, но до момента това не се е случило. Личев уточни, че цялата информация от общинските компютри е прехвърлена вече на преносими хард дискове, които са депозирани в банка. Сметките на кметството са запорирани от година и половина.
От гражданския инициативен комитет заявиха, че няма да блокират сградата на общината, за да работят частните съдебни изпълнители спокойно, но ще изразят недоволството си, като спрат за кратко движението по Подбалканския път в района на администрацията.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини