За поемането на Русия по устойчив път на развитие е нужно възраждане на демократичните институции и политическата конкуренция, прекратяване на прекалената централизация на властта и отказ от конфронтацията със Запада. Това са препоръките, съдържащи се в доклада "Ценностите на перестройката в контекста на съвременна Русия", изготвен от фондация "Горбачов" и Комитета за граждански инициативи. Текстът ще бъде представен днес по повод 30-та годишнина от началото на демократичните промени в бившия СССР, съобщи агенция "Интерфакс".
Перестройката е "незавършена революция", казват още авторите. Те смятат, че една от главните предпоставки за реформите през пролетта на 1985г. е било преосмислянето на функциите на властта като средство, а не като някаква сакрална цел. Затова сред успехите, изброени от фондацията, са "институционализацията на изборите като демократична ценност, инструмент за формиране на властта и смяната ѝ чрез свободно волеизявление на гражданите".
Сред неуспехите са изброени гражданският конфликт от 1993 г., когато президентът Борис Елцин изпраща танкове срещу парламента, войната в Чечения и произволът на криминалните среди. В комбинация с разочарованието от икономическите реформи след фалита на Русия през август 1998 г. всичко това е "засилило желанието на обществото за завръщане към авторитарна държава и желязна ръка, въвеждаща ред в страната".
От Международната фондация за социално-икономически и политологични изследвания, както е пълното име на фондацията, смятат, че през последните 15 години в Русия се възраждат елементи на "мъртвата" съветска политическа система, окончателно са спрени реформите в името на стабилност, предполагаща контролният пакет на властта и собствеността да е концентриран в ръцете на новата управляваща прослойка".
Резултатът е дискредитиране в очите на населението на институтите на демокрацията, разчитане изключително на приходи от износ на суровини, което спъва развитието на икономиката, и свръхцентрализация на държавните ресурси и власт. Политическата конкуренция е на практика ликвидирана, а всички по-значими медии са преминали под контрола на държавата, продължават авторите. Накрая, Русия и Западът наближават опасна граница на противопоставяне, нова студена война и ескалация на международните конфликти.
След тази критика на режима на Владимир Путин авторите предупреждават, че при сегашните тенденции "в епохата на глобализацията Русия ще бъде обречена на хронично изоставане" и предстои "дълбока дестабилизация на системата".
Авторите призовават страната да се върне към ценностите на перестройката, за да се възстанови и "изгубената демократична алтернатива в Русия". Те смятат, че е неизбежно извършването на дълбоки демократични реформи и посочват най-наложителните от тях: свободни избори, федерализация, правова държава, социална демокрация и самоорганизиране на обществото.
няма смисал
хитлер
БАЙ УЙ