След повече от месец подготовка и изчакване, подготвеният в Швейцария екологичен самолет Solar Impulse 2 излетя от Нанджин, Китай, за най-тежката и опасна част от околосветската одисея, съобщават NBC, BBC и CNN.
Полетът до Хаваи през Тихия океан ще продължи 6 денонощия.
Пилотът Андре Боршберг, съосновател и изпълнителен директор на проекта, който е на стойност 150 милиона долара, ще се храни, спи и всичко останало в едноместния кокпит по време на полета. Той практикува йога и медитация, за да сесправи с психологическите и физически предизвикателства по време на пътешествието.
Преди да излети Боршберг заяви, че няма съмнения относно предприемането на полета. „Нямаше да тръгна, ако имах съмнения", заяви той пред журналисти.
Околосветското пътешествие има за цел да демонстрира, че и при такива обстоятелства могат да бъдат използвани екологично чисти технологии. Solar Impulse 2 е модернизирана версия на захранван от слънчеви батерии самолет, който прекоси Америка през 2013 година. Той лети с помощта на повече от 17 хиляди соларни клетки, които са разположени по фюзелажа, крилата и опашката на самолета - може да лети и през нощта благодарение на съхраняването на енергия в батерии, които са с тегло 633 килограма. Крилата на Solar Impulse 2 са големи колкото на „Боинг" 747, но тежи колкото семеен автомобил (2,6 тона).
Самолетът се движи със скорост колкото един семеен автомобил, което е и предизвикателство за този етап от пътешествието, тъй като трябва да се вземе разстояние от 8 172 километра през океана. Пилотът се е запасил с 2,5 килограма храна и 3,5 литра вода на ден.
Седалката в пилотската кабина може да се превръща в тоалетна. Самолетът също има автопилот, за да може Боршберг да подремва. В случай, че нещо се обърка, той е оборудван спарашут, спасителна лодка и авариен маяк.
По план полетът трябваше да започне по-рано, но се изкачваше за по-благоприятни метеорологични условия.
Партньорът на Боршберг е Бертранд Пикард, който с голям екип от експерти ще следи полета от земята. Двамата започнаха пътешествието на 8 март от Абу Даби. Самолетът кацна в Оман, Индия и Мианмар, а след това в два китайски града. След Хаваи самолетът ще се насочи към Финикс. Околосветската обиколка, 35 хиляди километра, ще продължи със спирки в Средния Запад на САЩ, Ню Йорк, Южна Европа или Северна Африка и ще приключи в Абу Даби. Solar Impulse 2 може да се превърне в първия захранван от слънчева енергия самолет, без капка гориво, обиколил света.