Европейските граждани, преместили се в друга страна от ЕС, няма да имат право на социални помощи през първите три месеца на престоя си, постанови Европейският съд в Люксембург, съобщи ВВС.
Решението е резултат от дело, заведено от Германия по казуса на испанско семейство - Хоел Пеня Куевас и сина му, които пристигнали в страната през юни 2012 година. Куевас нямал работа и живеел при своя сънародничка, която му помагала. През август и септември същата година властите отказали да му дадат помощи, тъй като не е изпълнил условието за поне три месеца пребиваване в страната.
Становището по делото е на Мелхиор Вателет - един от генералните адвокати на съда на Европейския съюз. Отсъжданията на високопоставените юристи обикновено се вземат под внимание от страните членки и затова съдебното решение вероятно ще се превърне в норма. „Неизплащането на социална помощ през първите три месеца се оправдава от поддържането на финансовото равновесие на системата за социална сигурност", гласят мотивите на Вателет.
Темата за финансовите стимули за гражданите на ЕС, преместили се в друга държава от общността, е особено наболяла в последно време.
Британският премиер Дейвид Камерън настоява да се предоговорят условията на членството на Лондон в съюза в частта им за социалното подпомагане. Министър-председателят спечели изборите на 7 май с обещанието да се бори за затягане на правилата за получаване на помощи от имигранти.