Лидерите на страните от Г-7 - САЩ, Канада, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Япония - се събират днес в замъка Елмау, германската провинция Бавария. Те ще обсъждат редица теми, като се очаква германският канцлер Ангела Меркел да постави на масата за преговори амбициозни цели за климата.
В нейна статия, публикувана в няколко германски издания на 3 юни, Меркел написа, че "Г-7 трябва да е модел за необходимия преход към нисковъглеродна икономика". По-късно тази години в Париж се провежда климатичната конференция на ООН и седемте най-богати държави в света са изправени пред натиска да отбележат напредък по международните споразумения за климата.
Според Greenpeace страните от Г-7 произвеждат 30% от енергията в света, генерирана от въглища. Затова и те трябва да носят голяма част от отговорността за вредните емисии.
През май тази година Берлин обеща да удвои приноса си към средствата за справяне с климатичните промени до 4 милиарда евро годишно. Общите обещани световни средства са едва 30 милиарда долара, което е далеч от целта от 100 милиарда долара, договорена на срещата в Копенхаген през 2009 г. Природозащитните организации настояват, че на срещата на Г-7 в замъка в Елмау пропастта между обещаното и действителното финансиране трябва да се намали.
Лидерите на държавите от Г-7 ще обсъждат евентуално удължаване на санкциите на ЕС над Русия, вероятно с шест месеца, съобщи "Ройтерс" в петък, позовавайки се на високопоставен източник от европейските институции.
Санкциите на ЕС, наложени на Русия заради намесата й в конфликта в Източна Украйна, изтичат през юли. През март европейските лидери се договориха наказателните мерки да останат в сила, докато споразумението от Минск е напълно приложено, като на практика удължиха действието им до края на годината. Сега обаче предстои да се вземе формалното решение.