На тъмно комисията за контрол върху спецслужбите прие закона за НСО и скандалната поправка, с която се разширява кръгът от охранявани лица от държавните гардове. Дава се възможност на службата да охранява и частни лица.
Поправката бе внесена в закона за службата от ГЕРБ и Явор Хайтов от БДЦ. Охрана по закона получават президентът на републиката, председателят на Народното събрание, министър-председателят, вицепрезидентът, председателят и членовете на Конституционния съд, заместник-председателите на Народното събрание, министрите, председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд, главният прокурор, омбудсманът, кметът на столицата.
Предложенията на БДЦ и ГЕРБ са идентични, като резултатът от тях е без разлика - разширява се кръгът на охраняваните лица.
Явор Хайтов предлага да се даде възможност на гардовете да охраняват и „други лица, застрашени във връзка с националната сигурност, икономическата и финансова стабилност".
Текстът, предложен пък от депутатите от ГЕРБ Димитър Лазаров, Любомир Христов, Петър Петров и Стефан Дедев, посочва, че служителите на НСО могат да охраняват и „други лица, свързани с националната сигурност, икономическата и финансова стабилност на държавата".
Както и досега специална комисия ще преценява степента на застрашеност на ВИП-овете и бизнесмените. В комисията влизат шефът на НСО, председателят на ДАНС, както и главният секретар на МВР. При нужда в нея могат да се включат и представители на ръководството на „Военно разузнаване" и Национална служба „Разузнаване".
Комисията ще преценява за колко време държавните гардове ще трябва да се грижат за сигурността на застрашените лица.
Припомняме, след преобразуване на комунистическото УБО в НСО, в зората на прехода, охранителите работят без закон. В първия си мандат ГЕРБ се опитаха да гласуват закона за службата, но кабинетът „Борисов 1" подаде оставка и затова той отново влезе в дневния ред на законотворците при второто управление на ГЕРБ.
Разнобой относно предложенията има и в самата управляваща партия ГЕРБ. Част от депутатите са категорично против по този начин да се разширява кръгът на охраняваните лица от НСО.
Ако пък ще има по-широк обхват, част от герберите настояват ясно и в закон да бъдат посочени ВИП-овете, които ще влизат в неговия обхват.
Критики към текста имат и от Патриотичния фронт, Реформаторския блок, БСП и „Атака". Миналата седмица ресорната комисия е провела заседание, което обаче не е било обявено, издадоха депутати.
Заседание ще има и утре, когато в дневния ред ще е нормативната уредба за разузнаването. Към днешна дата заседание не е насрочено все още.