Кой във властта каква заплата взима? Оказва се, че най-голямо възнаграждение сред политиците има президентът. Следват го премиерът и председателят на парламента. После са депутатите в Народното събрание.
Всъщност депутатската заплата е основата, на базата на която се определят другите. По закон тя е равна на 3 средни брутни възнаграждения в обществения сектор за последния месец от тримесечието, за което НСИ обяви данни, припомня "24 часа".
Последните данни са от май, когато излязоха заплатите в държавния сектор за март. Те са средно 901 лв. Така излезе, че възнаграждението на народните представители намаляват със 183 лв. и в момента депутатите взимат 2703 лв. основна заплата. Намалели са и възнагражденията на президента и премиера.
Сметките показват, че президентът Росен Плевнелиев в момента се разписва срещу 5406 лв. или 2 депутатски заплати. Премиерът Бойко Борисов и шефката на парламента Цецка Цачева вземат еднакви заплати, които са с 55% по-високи от тези на депутатите. Тоест сега възнаграждението им е по 4189,65 лв., или с над 1200 лв. по-малко от Плевнелиев.
Министрите пък вземат 30% над депутатската заплата, или 3513,90 лв. Висок е доходът и на шефа на Сметната палата Цветан Цветков. Той получава 90% от заплатата на председателя на НС, или 3770 лв.
Всички тези заплати обаче бледнеят на фона на възнаграждението, което наскоро си определи новият шеф на БНБ Димитър Радев – 15 368 лв. на месец. И то обаче е нищо, ако се вярва на слуховете, че предшественикът му Иван Искров е взимал 45 000 лв. на месец. Все пак трябва да се уточни и че това са основните заплати на хората във властта - без добавки за участия в комисии или за прослужено време. Реалните възнаграждения са по-големи.
Например депутатите вземат по 15% отгоре над заплатата си за участието във всяка парламентарна комисия. Бонус от 45 на сто има за зам.-шефовете на НС. По 35% отгоре се полагат на председателите на парламентарни групи и на комисии, както и 25 на сто за техните заместници.