Асоциация "Прозрачност без граници" систематизира опита си във вид на предложения за необходимите промени в изборното законодателство и в практиката по неговото прилагане.
Необходимо е да се даде адекватен отговор на съществените проблеми, които дълги години са натрупвани в изборния процес, каза в "Преди всички" Ваня Нушева, програмен директор в "Прозрачност без граници". Тя уточни: Това са избирателните списъци, начинът, по който изборната администрация се справя с подготовката, с броенето на бюлетините и попълването на протоколите. Нашите предложения са фокусирани върху конкретни проблеми, които са се проявили за пореден път в последните местни избори.
Тя каза, че едно от предложенията е свързано с разширяване на състава на ОИК в големите градове. Като пример посочи т.нар. "заложническа драма в "Арена Армеец", когато за пореден път се прояви проблемът с неадекватно малкия състав ОИК в София на местните избори, както и последвалите много съществени проблеми при обработването на изборните резултати: В тази връзка ние предлагаме да бъдат въведени текстове в Изборния кодекс, които определят бюлетина с неоткъснат контролен номер, за считаща се за недействителна. Предлагаме и текст, гарантиращ правото на граждани и на неправителствени организации да обжалват решения на ЦИК.
Като следваща насока, в която са предложенията на Асоциацията, е свързана с контрола върху финансирането на предизборната кампания. Необходимо е и въвеждането на ясен срок за извършване на одит на представените отчети и оповестяване от страна на Сметната палата.
Нушева каза още: В момента е необходимо народните представители да се съсредоточат върху гарантиране тайната на вота, да гарантират, че няма да има външна намеса и манипулиране на системата, позволяват граждански експертен контрол и нещо друго, много важно, своевременно въвеждане на електронно гласуване. В момента ние имаме предложени два законопроекта в НС, един от които предвижда по-ускорено въвеждане на пилотно, тестовото, експерименталното електронно гласуване, и друг, който създава впечатлението, че отлага назад във времето, не позволява наистина да оценим какви биха били ефектите от въвеждането на електронно гласуване.