Изграждането на Европейския енергиен съюз да започне от Югоизточна Европа като страните се фокусират върху малки, но бързо осъществими проекти. За това призова президентът Росен Плевнелиев на XI Глобалeн форум по въпросите на сигурността – GLOBSEC 2016.
"Бъдещето на енергетиката не е в изразходването на огромни суми за изграждането на газопроводи, а в създаването на мрежи и постигането на по-тясна свързаност", каза българският държавен глава на форума, в който участваха над 1000 представители от 75 държави, съобщи прессекретариатът на президента. Той призова държавите от ЕС да се фокусират върху реализацията на по-малки, но бързо осъществими проекти за постигане на енергийна диверсификация и открои значението на интерконекторните връзки за повишаване на сигурността на доставките на природен газ в Югоизточна Европа.
"Не съм съгласен в енергетиката да се говори само за интереси и геополитика. За мен е важно да има общи правила и принципна политика", посочи Плевнелиев. Той отново подчерта, че природният газ не трябва да се използва като оръжие, а да се търгува на пазарни цени и всеки да има достъп до алтернативни източници.
Разнопосочните интереси на отделните държави в енергетиката могат да бъдат обединени със следването на общите принципи на Европейския енергиен съюз, коментира Плевнелиев пред журналисти.
Енергийната диверсификация беше водещ акцент и по време на срещата на държавния глава със заместник-председателя на ЕК, отговарящ за Енергийния съюз, Марош Шефчович. Президентът благодари за оказаната подкрепа от Европейската комисия, която ще позволи междусистемната връзка на България и Румъния да осигурява пренос на природен газ и в двете посоки. "Радващо е също така, че направените заявки по време на пазарния тест на газовия интерконектор между България и Гърция надхвърлиха проектния капацитет на тръбата. Това е доказателство за икономическата обоснованост на този проект, който е от изключително значение за нас", коментира Плевнелиев.
Енергийната политика в ЕС и в света все повече ще разчита на използването на възобновяеми и екологични енергийни източници, беше общата позиция на държавния глава и заместник-председателя на ЕК. Президентът припомни, че България вече е изпълнила изискванията на Европейския съюз и днес над 20% от производството на електроенергия в страната е от възобновяеми източници. "България е пример и със своята програма за енергийна ефективност. Нашите приоритети в енергийната политика – либерализация, енергийна ефективност и диверсификация ще бъдат реализирани в партньорство с Европейската комисия в интерес на българските граждани и региона", каза държавният глава.
В отговор на журналистически въпрос президентът Росен Плевнелиев подчерта, че за страната е от стратегическо значение укрепването на стабилността в региона на Балканите и в частност в Македония. Това беше и позицията на държавния глава в телефонния му разговор с македонския му колега Георге Иванов. Плевнелиев припомни, че през 2013 г. България също премина през период на политическа нестабилност и граждански протести и отправи апел за обединение на македонските политици около принципите за спазване на върховенството на закона и неприлагането на насилие. "Гражданите очакват проявите на корупция на високо ниво да не бъдат толерирани и затова трябва Специализираната прокуратура в Македония да доведе до край работата си", препоръча президентът.
Държавният глава изрази също така безпокойство от продължаващата миграционна криза и даде висока оценка на предприетите от държавните институции мерки за опазване на външните граници на ЕС. "Споделяйки своята загриженост, искам да уверя българските граждани, че институциите са силни и до момента България е пример за отговорна охрана на границите и спазването на човешките права", увери президентът. Росен Плевнелиев отново определи като недопустими проявите на насилие спрямо търсещи убежище и изрази очакване законът да бъде прилаган в цялата му строгост при доказани подобни случаи.