Древните римляни пък използвали плода против меланхолия, припадъци и камъни в бъбреците
Със своя примамлив външен вид и отлични вкусови качества, ягодите са сред любимите храни на мнозина. Известно е, че горските плодове са богати на антиоксиданти, и ягодите не правят изключение. Те са добър източник на витамин С, витамини от В група, минералите калий, желязо, магнезий. Според учени, консумацията на ягоди помага за предотвратяването на ранните увреждания, които водят до развитието на тумори, пише gazeta.ru. Проучване на китайски изследователи сочи, че приемането на плода в големи количества може да се окаже помощно средство при медикаментозна терапия за предпазване от рак на хранопровода. Ягодата се смята и за еликсир на младостта и опънатата кожа. Те са препоръчвана храна за хората, които са на диета за отслабване. Освен това, жените, консумиращи редовно ягоди, са извън риска да развият захарен диабет. Затова, колкото повече ягоди консумирате през лятото, толкова по-добре се грижите по естествен начин за кожата си, ни съветват лекарите от руското предаване "Здраве" и водещата Елена Малишева.
Древните римляни пък използвали ягодите против меланхолия, припадъци и камъни в бъбреците.
В народната медицина плодовете са известни като лек за раздразнение на кожата, при малки рани и екземи, като сместа се е нанасяла върху засегнатия участък. Днес са известни над 600 сорта ягоди, различаващи се по вкус, големина, цвят и аромат. Ниското съдържание на калории ги прави подходящи за всяко меню, включително и при нисковъглехидратни диети. Според учените, ягодите са основна съставка за създаване на противоалергични продукти и забавят процеса на стареене. Според изследване проведено от А.Касиди в Медицинския колеж в гр. Норуич, Великобритания консумацията на ягоди понижава риска от инфаркт с 32% при жените на средна възраст. Те спомагат и за добрата перисталтика на червата поради високото си съдържание на вода и фибри и почистват организма от токсини.
Полезни са и при висока температура, кашлица, за подсилване на кръвта. Въпреки полезните свойства много хора проявяват алергична реакция към плода. Ягодите не се препоръчват и при страдащи от камъни в пикочните пътища или с патогенен студ в далака и стомаха, понеже имат охлаждащ ефект върху организма.
Препоръчително е да се консумират пресни, често се използват за приготвяне на нектари, компоти, сладка, мармалади и конфитюри.
Важно е внимателно да избираме плодовете, когато ги купуваме, защото под въздействието на топлина и натиск се развалят бързо. При покупката на вкусния плод е добре да се избират твърди, лъскави ягоди с ярък цвят. Не се препоръчва да се мият при съхранение, поставят се в широк контейнер и се покриват с капак, като по този начин остават свежи 2-3 дни. Ако са измити предварително, за да се запазят по-дълго, е добре да се посипят със захар.